7.9 C
Zator
czwartek, 22 października 2020
- REKLAMA -

Halloween i satanizm to dwa przeciwne bieguny. Przestańmy szufladkować!

Musisz przeczytać

#ZATOR Poważny wypadek. Lądował śmigłowiec

18 października 2020 po godzinie 20.00 służby ratunkowe interweniowały w związku z wypadkiem drogowym do którego doszło w Zatorze na ulicy Grabskiego. Jak wstępnie ustalili...

Od 17.10 Powiat oświęcimski w czerwonej strefie, co to dla nas oznacza?

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Poszerza się również lista powiatów, które wejdą do strefy czerwonej. Łącznie zakwalifikowało...

#ZATOR Odbądź kwarantannę w Scandinavia Resort&Marine

Odbądź kwarantannę w komfortowych warunkach. Z powodu panującej pandemii koronawirusa wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności i oddajemy nasz obiekt noclegowy na potrzeby kwarantanny. W komfortowych...

Dziś ostatni dzień zabawy w Energylandii. Odwołanie Winter Kingdom

W związku z wprowadzeniem w powiecie oświęcimskim czerwonej strefy oraz restrykcji z nią związanych, dziś 16 października będzie ostatnią szansą na wizytę w Energylandii. Władze Parku...
- REKLAMA -

Jak co roku, święto Halloween staje się powodem do burzliwych dyskusji, kontrowersyjnych wypowiedzi publicystów i kontrataków ze strony przedstawicieli polskiego Kościoła. Zwyczaje, które w naszym kraju obchodzone są raczej skromnie i sporadycznie, od początku lat 90. powodują napięcia między dwiema stronami konfliktu. Czym tak naprawdę jest Halloween i dlaczego nie powinniśmy się go obawiać?

De facto do dziś nie jesteśmy pewni, z czego dokładnie wywodzi się spopularyzowany w USA zwyczaj. Najprawdopodobniej początków niecodziennego święta należy się doszukiwać celtyckim Samhain. Jest to obrządek związany z zakończeniem żniw i roku według kalendarza celtyckiego. Współcześnie przyjmuje się datę 31 października / 1 listopada, czyli w halloweenową noc.

halloween-apelCeltowie wierzyli, że w tę noc duchy osób zmarłych w ciągu minionego roku oraz osób jeszcze nienarodzonych zstępują na ziemię, by zamieszkać w ciałach żywych na okres najbliższego roku. Aby uniknąć zostania nawiedzonym, ludzie gasili wszelkie kaganki i wystawiali przed domy pożywienie dla zjaw. Sami opuszczali budynki, ubierali brudne, zniszczone szaty, tak aby odstraszyć od siebie potencjalnego ducha.

Dzisiejsze rozumienie Halloween ma niewiele wspólnego ze świętem Samhain. Obecnie temat ten wykorzystywany jest głównie w celach marketingowych przez sprzedawców, a także przy organizacji imprez tematycznych przez kluby i dyskoteki. Chodzi przede wszystkim o zabawę, w którą chętnie włączają się ludzie młodzi. Szykują straszne kostiumy, przebierają się za duchy, aby ukazać zupełnie inną stronę tajemniczego, niewidzialnego świata. Współczesne Halloween przełamuje stereotyp panicznego strachu przed śmiercią, a jednocześnie uczy, że życie to największy skarb, jakim dysponuje każdy z nas.

Polski Kościół regularnie neguje wszelkie akcje związane z popularyzacją święta Halloween w Polsce. Wielu duchownych (niestety niewystarczająco poinformowanych) łączy Halloween z ruchami satanistycznymi. Jest to związane z datą obchodów święta, ponieważ w dniu 31 października 1999 roku miało miejsce powstanie Pierwszego Kościoła Satanistycznego. Żadne źródła nie podają jednak żadnego związku tego wydarzenia z obchodami Halloween.

I choć każdy z nas ma prawo wyrazić własne zdanie na temat niecodziennego święta, należy podkreślić, że znacząca większość osób obchodzących Halloween kieruje się dwoma podstawowymi celami: dobrą zabawą i chęcią poznania egzotycznej kultury. Na pewno wśród wielu tysięcy uczestników na całym świecie znajdzie się niewielki odsetek osób, które – czy to pod wpływem alkoholu, czy złego zdrowia psychicznego – podejmują się wykroczeń czy nawet przestępstw. Jednak, czy jeden prosty fakt, iż robią to w halloweenową noc, skreśla całe święto i utożsamia je z ruchami satanistycznymi?

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zator
zamglenie
7.9 ° C
10.6 °
5 °
100 %
1kmh
12 %
czw
18 °
pt
16 °
sob
13 °
nie
17 °
pon
15 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -