20.5 C
Zator
sobota, 18 maja 2024
- REKLAMA -

Zobacz jak było 20 lat temu. Powódź w 2001 roku. [ZDJĘCIA]

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

OSP Zator opowiada o powodzi, która miała miejsce 20 lat temu.

asp.sztab. Marek Czardyban - Rzecznik Prasowy PSP Oświęcim w 2001 roku z Premierem Jerzym Buzkiem
asp.sztab. Marek Czardyban – Rzecznik Prasowy PSP Oświęcim w 2001 roku z Premierem Jerzym Buzkiem

„Końcem lipca 2001 roku, przez Gminę Zator przeszła ogromna ulewa,
podczas której woda wezbrała w tutejszych rzekach. Woda zerwała trzy mosty i przerwała groble na stawach. Zalanych zostało kilkadziesiąt gospodarstw, a Zator stał się praktycznie odcięty od świata. Ochotnicze straże pożarne z Gminy Zator oraz ościennych gmin i sołectw brałyudział w ratowaniu życia i mienia ludzkiego. 29 lipca do Zatora przybył Premier Rządu Rzeczpospolitej Polskiej Jerzy Buzek, który na miejscu zapoznał się z ogromem zniszczeń, jakie spowodowała powódź.

Intensywne opady deszczu, jakie miały miejsce w tym okresie, spowodowały, że stawy rybne znajdujące się na terenie Podolsza nie pomieściły tak dużej ilości wody deszczowej i zalały pobliskie przysiółki takie jak: Przeręb, Podjarki i Grzybionki. Ze wszystkich tych miejsc mieszkańcy musieli być ewakuowani ze swoich domów.
W Zatorze przy ulicy Oświęcimskiej wylał staw, a zwykle mały odpływ stał się wielkich rozmiarów rzeką, która zalała ul. Kolejową i dworzec PKP. Nasyp kolejowy został wypłukany przez wodę od przejazdu kolejowego na ul. Chrzanowskiej aż pod nastawnię. Podobna sytuacja miała miejsce w Rudzach, gdzie tamtejsze stawy również wylały. W dramatycznej sytuacji znalazła się oczyszczalnia ścieków w Podolszu, gdzie pracownicy w ostatniej chwili opuścili swoje miejsca pracy. Strażacy wypompowywali wodę z terenów oczyszczalni, aby ta nie zalała sterowni, niestety nie udało się. W wyniku dalszych opadów deszczu przy ul. Wadowickiej, przy Zamku Potockich oraz obok cmentarza komunalnego w Zatorze obsunęła się skarpa. Zalane zostały ulice – Krakowska oraz Blich, osiedle Królewiec w Zatorze, Przeręb, Podolsze, Laskowa, Rudze i Smolice.

zerwany most na DK44 w Przeciszowie
zerwany most na DK44 w Przeciszowie
Ostatecznie z Podolsza zostało ewakuowanych 260 osób. Na kilka dni tereny Zatora zostały odcięte od świata.

W Łowiczkach most w kierunku Oświęcimia został całkowicie zerwany, a z kolei most w Przeciszowie poważnie uszkodzony. Droga w kierunku Chrzanowa, Spytkowic i Wadowic była zalana, co uniemożliwiało przejazd. 29 lipca 2001 roku na teren oczyszczalni przyjechała niemiecka ekipa Technisches Hilfswerk z Turyngii wraz z wysokowydajnymi pompami, by wesprzeć mieszkańców w walce z żywiołem.”

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
20.5 ° C
22.9 °
17.7 °
50 %
2.8kmh
97 %
sob.
19 °
niedz.
23 °
pon.
24 °
wt.
25 °
śr.
17 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -