1.5 C
Zator
środa, 1 lutego 2023
- REKLAMA -

Młodzieżowa Rada Gminy kończy swoją I kadencję

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Młodzieżowe Rady Gminy tworzone na podstawie ustawy o samorządzie gminnym cieszą się coraz większą popularnością. Wszak, młodzież w ten sposób może wpływać na decyzję Rady Gminy i w imieniu swojego środowiska oraz na jego rzecz forsować swoje pomysły. I w naszej Gminie taki organ istnieje a młodzież ma swój głos. Właśnie kończy się jego pierwsza, inauguracyjna, trzyletnia kadencja!

Młodzieżowa Rada Gminy w Przeciszowie powstała decyzją Rady Gminy w 2011r. Instytucja młodzieżowej rady powstała z poparciem Wójta Gminy Bogdana Cubera, o powstanie której zabiegał Piotr Tobiczyk – jak później się okazało, przyszły Przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy I kadencji. Rada młodych składa się z 15 radnych wybieranych po pięć osób, spośród uczniów gimnazjum trzech szkół znajdujących się na terenie Gminy Przeciszów i absolwentów tych szkół z cenzusem wiekowym do 21 lat. Poprzednia rada podzielona była ponadto na trzy tematyczne stałe komisje. Z pośród siebie wybrała również protokolanta, przewodniczących i wiceprzewodniczących. Opiekunem młodych radnych, z ramienia Rady Gminy, była radna Anna Momot.

Poprzez 3 lata działalności radni odznaczyli się aktywnością na różnych obszarach. Na początku swojego urzędowania, doświadczeni problemami z wyborów na I kadencję, umieli dostrzec potrzebę nowelizacji swojego statutu dodając odpowiednie przepisy ułatwiające przeprowadzenie wyborów na kolejną kadencję. Następnie w drodze konkursu wyłonili swoje logo. Kolejne uchwały otworzyły drogę do szerszego działania. Szczególnie uchwała dotycząca organizacji wydarzeń sportowych odznaczyła się nad wyraz, bowiem sportowe zmagania obfitowały w I kadencji. Nie dość wspomnieć o licznych organizowanych zawodach w piłkę siatkową, współorganizacji mikołajkowych turniejów, by dojść do poważnych zadań jakim była współorganizacja turniejów w piłkę nożną na orliku czy zakrojonego na szeroką skalę, tak popularnego już w tej chwili Nocnego Turnieju. Młodzieżowa Rada Gminy wychodząc naprzeciw zróżnicowanemu środowisku młodzieżowemu, zmagania przeniosła również w świat wirtualny. Zorganizowała bowiem kilka edycji turniejów FIFA na konsolach. Realizując misję kulturalną Rady, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy zainicjował Wieczory Filmowe odbywające się w Domu Kultury, na które w pierwszych swoich edycjach przychodziła ogromna ilość chętnych. Zorganizował ponadto wyjazd na Noc Naukowców do Krakowa. Młodzieżowi radni pomagali przy organizacji Parady Rocka w Przeciszowie. Szczególnym rodzajem działalności było aktywne, społeczne współdziałanie z Biblioteką Publiczną w Przeciszowie w organizacji szeroko pojętych wydarzeń na terenie gminy. Pomoc przy organizacji WOŚP, Majowego Śpiewania, Dni Przeciszowa czy meczu samorządowcy kontra kibice to tylko niektóre przykłady dobrej współpracy. Z tego współdziałania młodzi radni, jak sami podkreślają, byli bardzo zadowoleni.

Powyższe przykłady udowadniają zasadność powołania tego organu. Szerzenie postaw obywatelskich oraz samorządności to jedne z licznych pozytywnych aspektów działalności młodzieżowych radnych. Młodzi ludzie zaangażowani w pracę na rzecz społeczeństwa w którym żyją to dobre fundamenty na przyszłość. Może niedługo to oni będą wpływać na tą już „dorosłą” politykę w Gminie Przeciszów, a w ich szeregach wyrasta przyszły Wójt?

Na zauważenie zasługuje również fakt iż wszystkie działania chętnie były przyjmowane przez Gminę a szczególnie Wójta Gminy który wspierał finansowo inicjatywy radnych.

O Młodzieżowej Radzie Gminy w tych latach można było poczytać właśnie w Wieściach Gminy Przeciszów. Jej działanie również było zauważone przez Gazetę Krakowską. Udzielała się na serwisach społecznościowych oraz ogłaszała swoje inicjatywy na stronie gminy Przeciszów.

Skład Młodzieżowej Rady Gminy w latach 2011r.-2014r., a także wszystkie podjęte uchwały, protokoły z sesji, zawiadomienia wraz z porządkami obrad a także sprawozdania Przewodniczącego z działalności dostępne są na stronie internetowej Gminy Przeciszów www.przeciszow.iap.pl w zakładce MRG.

13 grudnia skończyła się I kadencja tego organu. W wyniku wyborów w szkołach zostali wyłonieni młodzieżowi radni II kadencji. Miejmy nadzieję że będą oni kontynuowali osiągnięcia radnych z I kadencji i wkrótce o nich usłyszymy.

Piotr Tobiczyk

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
1.5 ° C
2.3 °
-0.4 °
84 %
6.9kmh
100 %
śr.
2 °
czw.
2 °
pt.
3 °
sob.
1 °
niedz.
-1 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -