We wtorek 12 sierpnia 2014 z inicjatywy starosty Józefa Krawczyka odbyło się spotkanie z przedstawicielami Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Prokuratury, Policji, Straży Pożarnej, Sanepidu, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Miasta Oświęcim. Tematem obrad był ciągle wyczuwalny fetor w okolicach Oświęcimia.
– Spotykamy się wspólnie, ponieważ każdy z nas ma inne uprawnienia dotyczące kontroli. Tylko działając wspólnie będziemy mogli zidentyfikować i wyeliminować źródło przykrego fetoru – tymi słowami rozpoczął zebranie starosta oświęcimski Józef Krawczyk.
Wiadomo już, że sprawa fetoru nie jest kwestią przypadku. Potwierdzają to przedstawiciele wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, którzy za każdym razem po postawieniu stacji pomiarowych obserwowali nagły zanik zapachu. Równie szybko fetor znikał w przypadku zwiększonych kontroli. Jednoznacznie wskazuje to na fakt, że ktoś uwalnia smród świadomie.
– Trzeba sprawdzić wszystkich bez wyjątku, którym wydaliśmy pozwolenie na działalność. – zapowiedział starosta, po czym dodał: – Zawężamy krąg podejrzanych. Informacje pozyskane w ostatnim czasie pozwalają postawić hipotezę, że źródłem uciążliwego fetoru może być również substancja przywożona do Oświęcimia. Możliwe, że fetor pojawia się wówczas, gdy ktoś dokonuje zrzutu takiego związku chemicznego lub organicznego.
Duże zaangażowanie w sprawie fetoru można zaobserwować ze strony Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie. Ich zadaniem jest identyfikacja nieprzyjemnego zapachu spośród 12 substancji, które są typowe dla odorów komunalnych. Niestety znacznym utrudnieniem jest nieregularność występowania fetoru. Obecnie prowadzone są więc czynności zmierzające do powstania mapy pomiarów z wykonywanych badań, które być może ułatwią zidentyfikować problem.
Nie ma wątpliwości co do tego, że pewną część nieprzyjemnych zapachów emitują niektóre firmy stacjonujące w rejonie Oświęcimia. Starosta zaznacza, że wszelkie kontrole mają na celu sprawdzenie, czy któraś z nich nie produkuje tych zapachów zbyt dużo.
Już wkrótce dzięki współpracy Starostwa Powiatowego oraz WIOŚ w Oświęcimiu w rejonie występowania fetoru stanie specjalistyczne mobilne laboratorium wyposażone w aparaturę pomiarową. Na miejsce przyjadą również specjaliści z zakresu identyfikowania substancji lotnych, którzy przeprowadzą skrupulatne badania.
Kooperacja sił lokalnych służb zaowocowała również podjęciem decyzji o kontroli kanalizacji w rejonie występowania fetoru. Sprawdzone zostaną rury otwarte i zamknięte, a także dokonane szczegółowe pomiary odcinków technologicznych części zakładów.
Aby zapewnić maksymalną skuteczność działania, Starostwo Powiatowe rozmyśla nad skorzystaniem z usług Instytutu Odlewnictwa z Krakowa, który jest w posiadaniu specjalistycznej aparatury ułatwiającej wykrycie nieprzyjemnych zapachów w powietrzu.
W trakcie spotkania starosta zwrócił się również do przedstawicieli lokalnych mediów:
– Problem z którym się borykamy jest skomplikowany. Chciałbym aby społeczeństwo miało właśnie od Państwa bezpośredni przekaz z naszych prac. Sami Państwo ocenicie z jakim zaangażowaniem staramy się znaleźć i wyeliminować źródło unoszącego się w powietrzu fetoru.