18 C
Zator
niedziela, 23 czerwca 2024
- REKLAMA -

Przemówienie burmistrza Zbigniewa Biernata do mieszkańców Zatorszczyzny

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

W dniu 11 listopada w Zatorze odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców Zatorszczyzny. Po uroczystości miał miejsce przemarsz do Wspólnej Mogiły Zmarłych Żołnierzy Wskutek Chorób i Ran w Pierwszej Wojnie Światowej. W pochodzie wzięli udział m.in. Zbigniew Biernat, burmistrz miasta, oraz Elżbieta Mostowik, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury Doliny Karpia w Zatorze.

Burmistrz skierował do mieszkańców następujące słowa:

Szanowni Państwo,

Droga Młodzieży
Mieszkańcy Zatorszczyzny

11 listopada jest jednym z najpiękniejszych dni w historii Polski, obchodzimy w nim Narodowe Święto Niepodległości. Przypomina ono o wydarzeniach, które miały miejsce w 1918 roku. O tych szczęśliwych dniach, kiedy to marzenia wielu pokoleń Polaków stały się faktem. Przypomina zarazem o kilkunastu dziesiątkach lat, trudnych, bolesnych, wypełnionych ofiarą krwi, ale i uporczywym codziennym trwaniem, ciężką mozolną pracą i wiarą w szczęśliwy finał. To wyjątkowe święto w naszej tradycji narodowej, pełne radości i optymizmu.

Po 123 latach narodowej niewoli Nasza Ojczyzna odzyskała Niepodległość spod pręgierza zaborców, wywalczoną i okupioną morzem krwi oraz setkami tysięcy ofiar. Wiele pokoleń Polaków żyło nadzieją nadejścia wolnej Polski a ich marzenia okupione zostały męczeństwem straconych, tęsknotą wygnańców i życiem na zesłaniu.

Wolność Polski była wynikiem nie tylko zakończenia I Wojny Światowej, ale także mądrości naszych polityków i dyplomatów. W odzyskaniu niepodległości najważniejszą rolę odegrał waleczny i zdeterminowany naród. O wolności zdecydowała wiara naszych przodków, że ich przelana krew i śmierć za Ojczyznę nie będą zmarnowane przez kolejne pokolenia i Polska będzie wolnym krajem. Dzisiaj czcimy pamięć tych wszystkich, którzy oddali życie – wartość najcenniejszą – w obronie naszej Ojczyzny, w obronie Polski wolnej i suwerennej.

Jednocześnie 10 listopada każdego roku obchodzimy rocznicę nadania praw miejskich – Święto Miasta i jego mieszkańców. W 2014 roku przypada 722. rocznica lokacji Zatora. Odnosząc się z szacunkiem do dokonań naszych przodków musimy sobie zdać sprawę, że wolność człowieka i wolność kraju jest nie tylko darem, ale i odpowiedzialnym zadaniem. Musimy szanować ideały demokracji, aby Ojczyzna była wspólna dla wszystkich Polaków. Patriotyzm narodowy ściśle wiąże się z patriotyzmem lokalnym.

Warto w tym momencie przytoczyć słowa Naszego Wielkiego Rodaka Jana Pawła II: „Wolność jest nam nie tylko dana, ale zadana”. Często te słowa rozumiane są jedynie na płaszczyźnie politycznej i społecznej. Przypominamy, że Polska jest krajem wolnym, krajem Unii Europejskiej i NATO, na kontynencie, który nie jest często nękany przez wojny. Łącząc się w międzynarodowe struktury pamiętamy, że walka o wolność to ciągły proces, a nie tylko fakt dokonany. Trzeba o nią walczyć także w innym wymiarze. Warto słowa Ojca Świętego przenieść do naszego codziennego życia, bo mówił także, że: „wolność kryje w sobie dojrzałą odpowiedzialność ludzkich sumień, która z tej prawdy wynika. Może ona być użyta dobrze lub źle. Wolność trzeba stale zdobywać przez prawdę.”

Dumni jesteśmy z naszych ojców, dziadów i pradziadów, którzy z woli niepodległości i narodowego entuzjazmu, z czynnej walki i zrywu narodowowyzwoleńczego wykuli potężne fundamenty Polski Niepodległej. Winni jesteśmy im cześć, szacunek i nieprzemijającą pamięć. Zrobimy wszystko, aby pamięć ta przetrwała w następnych pokoleniach, aby nie zaprzepaszczono idei niepodległościowej, towarzyszącej ich męczeństwu.

Szanowni Państwo;
lata, które minęły od tamtych wydarzeń ukazują zmieniający się i ewoluujący naród, dzisiaj wolny i niepodległy. Nie mamy pewności, ale możemy mieć nadzieję, iż spełniamy wolę i oczekiwania poległych przodków.

Odpowiedzią na te wątpliwości musi być wspólne i uczciwe budowanie naszej ojczyzny wolnej od niesprawiedliwości, przemocy i nienawiści. Rzetelna i wytężona praca podejmowana z myślą o dobru nas wszystkich może być źródłem dobrobytu i ciągłego rozwoju naszej zatorskiej społeczności, naszej małej Ojczyzny.

Czerpiąc z najpiękniejszych wzorców naszych poprzedników i mając świadomość ciążącej na nas odpowiedzialności przed następnymi pokoleniami oddajemy im dzisiaj cześć i honor. Ku pamięci poległych żołnierzy wielu frontów, składam hołd ofiarom tamtych dni.

Świętując rocznicę odzyskania niepodległości, życzmy sobie nawzajem, by tradycja tego dnia budowała zgodę między nami, by przypominała, że największe cele osiągaliśmy tylko wówczas, gdy jednoczyła nas wspólna idea.

Z wyrazami szacunku i najwyższego uznania.

Zbigniew Biernat
Burmistrz Zatora

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie małe
18 ° C
19.4 °
16.5 °
79 %
1.6kmh
35 %
niedz.
24 °
pon.
23 °
wt.
24 °
śr.
28 °
czw.
27 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -