22.1 C
Zator
niedziela, 23 czerwca 2024
- REKLAMA -

Kopalnia w Przeciszowie. Wielka szansa gminy, czy spory problem mieszkańców?

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Przewiduje się, że kopalnia w Przeciszowie za 1,5 miliarda złotych zacznie się budować już w 2015 roku. Samorządowcy z gminy Przeciszów pracują aktualnie nad studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jest to część niezbędnej procedury, która ma dać początek olbrzymiej inwestycji.

Zakład ma działać na terenie trzech gmin: Przeciszów, Polanka Wielka, Oświęcim. Będzie to pierwsza w Polsce kopalnia w Przeciszowie węgla kamiennego wykorzystująca, w przeciwieństwie do tradycyjnych pionowych szybów, wyrobiska pochyłe – upadowe. Obszar całego złoża zajmuje ok. 42 km2, na których znajduje się około 100 mln ton węgla. Przewidywana głębokość eksploatacji wynosi 250-650 m.

Inwestorem jest Grupa Kopex – producent maszyn i urządzeń dla górnictwa węgla kamiennego prowadzący interesy na całym świecie. Zarząd firmy spodziewa się, iż kopalnia w Przeciszowie ruszy z budową już w przyszłym roku, a pierwszy urobek trafi na powierzchnię w roku 2018. Biznesowym atutem przedsięwzięcia mają być niskie koszty wydobycia i dobra jakość węgla. Jeśli przedsięwzięcie dojdzie do skutku, zakład będzie funkcjonować przez okres 30 lat, a pracę znajdzie w nim około 1050 osób.

Pojawiły się jednak minusy całej sprawy. Mieszkańcy sołectwa Las właśnie dowiedzieli się, że ma u nich powstać potężny zbiornik, do którego będą odprowadzane wody kopalniane. Mieszkańcy sołectwa skierowali w tej sprawie petycję do urzędu gminy. Wielu z nich obawia się skażenia środowiska oraz że ich nieruchomości poważnie stracą na wartości

Z jednej strony Wisła, z drugiej kanał, a teraz jeszcze taki basen. Mamy już dość wody! Gdy stan Wisły się podnosi truchlejemy. A teraz jeszcze to. Jesteśmy za budową kopalni. Wiemy, że kopalnia w Przeciszowie jest potrzebna. Ale nie chcemy tego zbiornika w sąsiedztwie naszych domów! – komentuje jedna z mieszkanek.

Wójt Bogdan Cuber podkreśla, że jest to wielka szansa i trzeba zrobić wszystko, co możliwe by jej nie zaprzepaścić. Do 17 lipca wpływały uwagi mieszkańców. Teraz jest czas na ich analizy oraz szukanie najlepszych rozwiązań. Z zapewnień wójta wynika, iż gmina w kwestii budowy kopalni dysponuje pozytywnymi stanowiskami różnych instytucji, m.in. urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego, sanepidu, czy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
bezchmurnie
22.1 ° C
23.4 °
20.3 °
59 %
2.8kmh
0 %
niedz.
24 °
pon.
24 °
wt.
24 °
śr.
26 °
czw.
29 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -