Wraz z nowym rokiem przyjdzie nam zmierzyć się z nowym wzorem dowodu osobistego. Szykuje się kilka zmian, jak zwykle pojawiają się też pewne wątpliwości. Na wstępie uspokajamy – osoby posiadające ważny dowód nie będą musiały go wymieniać od razu. Wniosek o wydanie nowego dokumentu złożą dopiero po upływie terminu ważności obecnego.
Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące nowych wzorów dowodu osobistego i pogrupowaliśmy je według dwóch wytycznych.
Ulegną zmianie:
- rodzaj zdjęcia do dowodu (będzie obowiązywał taki jak do paszportu)
- wniosek o wydanie dowodu będzie można składać w dowolnej gminie w Polsce, a także drogą elektroniczną
- brak adresu zameldowania, koloru oczu, wzrostu i podpisu posiadacza
- w wypadku choroby, niepełnosprawności itp. pracownik gminy przyjmie formularz o wydanie nowego dowodu w naszym miejscu zamieszkania, a dowód osobisty w gminie będzie mógł odebrać pełnomocnik
- unieważnienie dowodu na wypadek zgubienia będzie mógł wydać już z chwilą ogłoszenia organ gminy, do którego zgłoszona zostanie utrata dokumentu, a nie jego wystawca, jak do tej pory
Nie zmienią się:
- czas ważności dokumentu tożsamości (10 lat, dzieci poniżej 5. roku życia – 5 lat)
- wymiary zdjęcia przy składaniu wniosku w urzędzie (35 x 45 mm)
- format i wymiar dowodu
Dziwi jednak fakt, że nowy dowód bez adresu zameldowania pojawi się od 1 stycznia 2015 roku, z kolei obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony dopiero rok później. Urzędnicy nie ukrywają, że boją się zamieszania, jakie wprowadzą zmiany w wydawaniu dowodów osobistych.