17.5 C
Zator
piątek, 24 marca 2023
- REKLAMA -

ZAiKS walczył o pieniądze za każdego sprzedanego smartfona. I wywalczył…

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

W lipcu br. internet zaczął huczeć od pomysłu, na jaki wpadł Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS). Przedstawiciele organizacji doszli do wniosku, że powinni otrzymywać pieniądze od producentów smartfonów i tabletów za każdy sprzedany egzemplarz. Dlaczego? Ponieważ są to urządzenia mobilne umożliwiające przechowywanie i odtwarzanie muzyki. Wniosek został wysłany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak mało kto wierzył w poparcie dla tej kontrowersyjnej inicjatywy.

Po około dwóch miesiącach doczekaliśmy się rozstrzygnięcia problemu. Wiceminister resortu kultury Andrzej Wyrobiec przyjął wniosek ze strony ZAiKS-u i zatwierdził rozszerzenie listy urządzeń objętych opłatą reprograficzną o smartfony i tablety. Do końca września ma zostać ustalona dokładna prowizja, jaka będzie trafiać na konto Stowarzyszenia. Póki co wiemy, że wyniesie ona maksymalnie 3 proc. pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży.

Wydawać by się mogło, że nas to nie dotyczy – niech martwią się producenci smartfonów. Niestety, zmiany dotkną przede wszystkim właśnie użytkowników urządzeń mobilnych. Producenci, chcąc uniknąć strat, będą zmuszeni podnieść ceny swoich produktów. Już niedługo za smartfony i tablety zapłacimy więcej, niż dotychczas.

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
17.5 ° C
19.5 °
17 °
45 %
3.1kmh
100 %
pt.
20 °
sob.
13 °
niedz.
12 °
pon.
7 °
wt.
4 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -