12.9 C
Zator
czwartek, 30 marca 2023
- REKLAMA -

2014 rok najcieplejszym od 4 tysięcy lat? Naukowcy obawiają się najgorszego

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Powróćmy myślami do tegorocznego lata. Było ciepło. To fakt… Ale czy było na tyle gorąco, żeby średnia temperatura w skali roku okazała się największą od 4 000 lat? Naukowcy ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) są już prawie pewni. Jeśli do końca grudnia temperatura drastycznie nie spadnie, ten rok stanie się najcieplejszym w historii pomiarów, które zapoczątkowano w 1880 roku.

Podobne opinie wysnuwają naukowcy z innych organizacji stacjonujący między innymi w Wielkiej Brytanii, Japonii czy Stanach Zjednoczonych. Dotychczas wyjątkowo ciepłymi okazywały się lata 1998, 2005 i 2010. Już chyba wiemy, który rok pobije je wszystkie.

Patrząc na pierwsze dziesięć miesięcy 2014 roku, nie ma żadnych złudzeń. Naukowcy z amerykańskiego National Climatic Data Center potwierdzają, że od początku pomiarów średnia temperatura z tego okresu nie była tak wysoka. Średnia z października dla globalnej temperatury przekroczyła normę o 0,74 stopni Celsjusza. Podobnie ma się z temperaturą mórz i oceanów, która odbiega od standardowej o 0,62 stopni Celsjusza. Oczywiście można znaleźć kilka miejsc, w których średnia temperatura spadała poniżej średniej – m. in. w Rosji, USA i Kanadzie.

Naukowcy z WMO łączą wysokie temperatury z niebezpiecznymi zjawiskami, jakie miały miejsce na Ziemi. W styczniu i lutym br. przez Wielką Brytanię przetoczyło się 12 nawałnic, na Bałkanach opady deszczu dwukrotnie przerosły normę, na południu Maroka w ciągu czterech dni spadło więcej deszczu, niż normalnie w przeciągu roku.

Ulewy, a z drugiej strony ekstremalne susze i inne katastrofy naturalne odebrały życie wielu ludziom na całym świecie. Choć specjaliści nie stwierdzają tego jednoznacznie, w powietrzu zdecydowanie wisi napięta atmosfera związana z globalnym ociepleniem. Czy nadmierna emisja CO2 to droga to destrukcji naszej planety? Czy możemy lekceważyć problem w obliczu tak dosadnych ostrzeżeń, jak chociażby Malediwy, których coraz większa część z dnia na dzień zostaje podmywana przez wodę?

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
12.9 ° C
15.6 °
10.2 °
60 %
6.6kmh
100 %
czw.
13 °
pt.
14 °
sob.
11 °
niedz.
8 °
pon.
6 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -