8.9 C
Zator
poniedziałek, 26 lutego 2024
- REKLAMA -

Świętowali Dzień Edukacji Narodowej

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Dzień Nauczyciela jest obchodzony w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. KEN była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie.

– Rokrocznie 14 października obchodzimy to święto uroczyście i często zapominamy, że ten dzień to coś więcej niż Święto Edukacji. To niezwykła okazja do refleksji nad edukacją, istotą nauczania, wychowania, kształcenia dzieci, młodzieży i dorosłych – zwrócił się do nauczycieli wicestarosta Zbigniew Starzec i dodał. – Będąc ciągle i chyba na zawsze nauczycielem, wiem że w tym zawodzie chętniej się mówi niż słucha. Czuję się szczególnie uprawniony do tego, aby dobitnie i z właściwym szacunkiem wypowiadać się na temat pozycji społecznej nauczyciela i niezwykle niedocenianej pracy pedagoga. Od 26 lat jestem nauczycielem. Dzisiaj będąc w Zarządzie Powiatu w Oświęcimiu staram się dbać o to, by samorząd powiatowy coraz lepiej rozumiał potrzebę edukacji oraz młodzieży i nauczycieli. Myślę, że wystarczyło mi osobistego doświadczenia i determinacji, by temat edukacji był w pracy samorządu absolutnie priorytetowy. Święto Edukacji Narodowej traktuję osobiście i służbowo – jako wyjątkowe zobowiązanie.

Jak podkreślił starosta oświęcimski Józef Krawczyk w szkołach prowadzonych przez Powiat uczy się ponad 6 tysięcy uczniów. Natomiast w mijającej kadencji na oświatę zostało przeznaczone 16 milionów złotych.

– Staramy się, aby nasze szkoły były dobrym warsztatem, aby dawały satysfakcję nie tylko uczącym się, ale również nauczycielom i wszystkim innym pracownikom. W bieżącej, dobiegającej końca kadencji nakłady na oświatę były nieporównywalnie większe od wszystkich poprzednich. Mamy świadomość, że nie jest skończona praca nad dostosowaniem sieci szkół do aktualnych potrzeb demograficznych. Szkoły powinny być nowoczesne, zarówno w sensie lokalowym jak i wyposażenia. Racjonalizacja wydatków w tym przypadku musi być ukierunkowana na najpilniejsze potrzeby.

Wiemy, że oświatę trzeba zmieniać, podążając za potrzebami. Musimy nadążać z dostosowaniem bazy oświatowej do sąsiednich powiatów. Dzisiaj w szkołach ponadgimnazjalnych powszechna jest konkurencja. Dlatego starajcie się młodzież zachęcać, aby była przykładem dla innych, że w naszych powiatowych szkołach warto się uczyć – zwrócił się do zgromadzonych gości starosta Józef Krawczyk.

Podczas uroczystości został uhonorowany Witold Pająk z Powiatowego Zespołu Nr 1, który w bieżącym roku – jako jedyna osoba w województwie małopolskim – otrzymał tytuł Honorowego Profesora Oświaty. Jest to najwyższy możliwy tytuł w karierze zawodowej nauczyciela. – trzeba dodać, że jest to pierwszy w Powiecie Oświęcimskim tytuł Honorowego Profesora Oświaty. Od 2008r. w Polsce nadano dziewięćdziesiąt trzy takie odznaczenia, w województwie małopolskim może się tym poszczycić jedynie pięć osób.

Choć formalnie Dzień Edukacji Narodowej przypada na dzień 14 października, to w powiecie oświęcimskim nauczyciele świętowali w poniedziałek, 13 października. Podczas spotkania nauczyciele odebrali podziękowania, gratulacje, a najbardziej zasłużeni z nich również nagrody.

Akty mianowania otrzymali: Ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego: Wioletta Kosowska – Maca, Agata Komajda, Iwona Pasternak, Marta Pilarz – Wojtasik. Z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Oświęcimiu: Lucyna Nowokuńska. Z Powiatowego Zespołu nr 2: Kamila Patyna – Kiryluk. Z Powiatowego Zespołu nr 6: Bogdan Balcarek. Z Centrum Kształcenia Praktycznego: Jan Pierlak.

Wieloletnią tradycją związaną z Dniem Edukacji Narodowej jest uhonorowanie nagrodą Starosty Oświęcimskiego najbardziej wyróżniających się w swej pedagogiczno – wychowawczej pracy nauczycieli. W tym roku nagrodzeni zostali: Grażyna Gawłowska (dyr. Pz nr 3 w Oświęcimiu), Grażyna Mojżesz – Wlazły (dyr. Pz nr 9 w Kętach), Grażyna Kowalska (dyr. Pz nr 11 w Kętach), Jacek Polak (dyr. SOSW w Oświęcimiu).

Nagrodę Starosty Oświęcimskiego w tym roku odebrali następujący nauczyciele: Lucyna Drabczyk i Ks. Marcin Gałysa (Pz nr 1 w Oświęcimiu) oraz Jolanta Drabczyk, Wojciech Iwanicki, Beata Janusik – Księżarczyk i Joanna Jekiełek z Pz nr 2 w Oświęcimiu. Z Powiatowego Zespołu nr 3:Magdalena Mitek i Pani Małgorzata Główczyk. Z Powiatowego Zespołu nr 4: Zofia Ryszka i Pani Teresa Frączek. Z Powiatowego Zespołu nr 5:Małgorzata Janeczko i Pan Maciej Baka. Z Powiatowego Zespołu nr 6: Dorota Klimczak i Pan Grzegorz Wawręty. Z Powiatowego Zespołu nr 8: Jolanta Materkowska – Bonar. Z Powiatowego Zespołu nr 9: Izabela Paszko i Pani Bogusława Mizera. Z Powiatowego Zespołu nr 10: Alicja Jurzak, Pani Beata Matyszkowicz i Pan Adam Gasiński. Z Powiatowego Zespołu nr 11: Anna Zielonka i Pani Bożena Nycz. Ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego: Małgorzata Polańska i Pani Renata Zabawka. Z Centrum Kształcenia Praktycznego: Jarosław Matla. Z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzeszczach: Katarzyna Szymańska. Z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Kętach: Joanna Jurdzeń. Z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Oświęcimiu: Hanna Barańska – Rak i Pani Małgorzata Buczek. Z Młodzieżowego Domu Kultury: Janusz Majcherek.

Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymali w tym roku: Barbara Bizoń, Barbara Frączek i Małgorzata Kamińska – Królik ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, Halina Kajta z Powiatowego Zespołu Nr 11 oraz Małgorzata Kuśmierczyk i Piotr Kak z Powiatowego Zespołu Nr 2.

ZŁOTY MEDAL ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ otrzymała Zofia Ryszka z Powiatowego Zespołu Nr 4 oraz Bernarda Wadowska z Powiatowego zespołu Nr 11, SREBRNY MEDAL –Halina Kajta z Powiatowego Zespołu Nr 11, natomiast BRĄZOWY MEDAL ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ –Aneta Kamyk z Powiatowego Zespołu Nr 4 i Monika Kasperczyk z Powiatowego Zespołu Nr 11.

(NL)

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
8.9 ° C
11.5 °
7.8 °
82 %
2kmh
100 %
pon.
9 °
wt.
17 °
śr.
12 °
czw.
15 °
pt.
16 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -