14.2 C
Zator
piątek, 31 marca 2023
- REKLAMA -

„Profesjonalna i dobrze wyszkolona armia stanowi dziś priorytet.” – obchody Święta Wojska Polskiego w Oświęcimiu

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

W środę 13 sierpnia 2014 w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Oświęcimiu odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego. Zasłużeni żołnierze zostali uhonorowani medalami, odznakami oraz wyróżnieniami. W gronie docenionych osób znalazł się również Józef Krawczyk, starosta oświęcimski, który otrzymał z rąk Wojskowego Komendanta Uzupełnień ppłk Wojciecha Fałkowskiego Honorową Odznakę Pamiątkową.

– Życzę, aby Wasza przydatność wojskowa była coraz większa, ale aby nie była ona potrzebna w sytuacji zagrożenia kraju. Bądźmy silni, ale starajmy się unikać niepotrzebnych konfliktów międzynarodowych. – skomentował starosta Józef Krawczyk, po czym dodał: – Życzę również, by Wasza misja obrony kraju była tym, co daje nam satysfakcję i spowoduje że będziemy się czuli bezpiecznie.

Ppłk Fałkowski zauważył również, że niepodległość i wolność narodów nie są dane raz na zawsze. Widać to przecież na przykładzie ostatnich wydarzeń naszego wschodniego sąsiada. Wojskowy Komendant Uzupełnień podkreśla, że profesjonalna i dobrze wyszkolona armia stanowi dziś priorytet. Co więcej, na bezpieczeństwo obywateli i nienaruszalność granic mają wpływ nie tylko wydarzenia w obrębie naszego kraju. Do utrwalenia bezpieczeństwa Polski przyczyniają się działania naszych żołnierzy w Afganistanie, Bośni Hercegowinie, Kosowie, w przestrzeni powietrznej państw bałtyckich czy Republice Środkowo-Afrykańskiej.

Przekonanie o dobrej formie militarnej naszego kraju ppłk Fałkowski argumentował zmianami, jakie w ostatnim roku wprowadzono w systemie kierowania i dowodzenia:

  • powstały nowe dowództwa,
  • wzmocniono potencjał wojsk lądowych,
  • uzyskano prawie 200 nowych czołgów,
  • pozyskano transportery Rosomak (obecnie jest ich 350, docelowo – ponad 800),
  • unowocześniono systemy artyleryjskie i sprzęt saperski,
  • rozpoczęto odbudowę potencjału marynarki wojennej.

Jeszcze lepiej zapowiada się sytuacja wojsk specjalnych Polski w najbliższej perspektywie. Nigdy wcześniej nie notowano tak dużych nakładów na lotnictwo, jak obecnie. Już niedługo siły naszego kraju wzmocnią samoloty szkolenia zaawansowanego oraz nowe śmigłowce. Mówi się także o pozyskaniu bezzałogowych statków powietrznych, a w planach przewiduje się powstanie nowych stacji radiolokacyjnych a nawet nowoczesnych zestawów rakietowych.

Aktualnie Wojsko Polskie mocno udziela się w inicjatywach międzynarodowych. Nasze wsparcie uzyskały Siły Odpowiedzi Nato, Grupy Bojowe UE. Najbardziej zacieśniona współpraca ma miejsce w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

– To wszystko ma jeden cel – zwiększa gotowość do obrony kraju. Z satysfakcją obserwujemy, że społeczeństwo dostrzega nasze zainteresowanie, nasz patriotyzm – obdarzając Wojsko Polskie niesłabnącym zaufaniem i należnym szacunkiem. – skwitował ppłk Wojciech Fałkowski.

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
14.2 ° C
18.1 °
11.9 °
51 %
6.9kmh
100 %
pt.
13 °
sob.
11 °
niedz.
7 °
pon.
1 °
wt.
4 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -