-0 C
Zator
poniedziałek, 9 grudnia 2024
- REKLAMA -

Karp zatorski czyli królewski. Dlaczego jest taki wyjątkowy?

Musisz przeczytać

- REKLAMA -
Karp zatorski to najbardziej charakterystyczny produkt utożsamiany z Doliną Karpia. Jego walory smakowe cenione były już przez królów polskich w średniowieczu, dlatego też karp z tutejszych stawów nazywany jest królewskim. Również współcześnie potrawy z karpia zatorskiego cieszą się uznaniem smakoszy, co potwierdzają nagrody zdobywane w licznych konkursach. W 2011 roku karp zatorski wędzony został wpisany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na Listę Produktów Tradycyjnych, a karp zatorski został zarejestrowany w Unii Europejskiej jako Chroniona Nazwa Pochodzenia.
Karp zatorski jest hybrydą powstałą w wyniku krzyżowania czystej linii karpia zatorskiego z czystymi liniami: węgierską, jugosłowiańską, gołyską i izraelską.
Wysoka jakość karpia zatorskiego wiąże się nierozerwalnie ze środowiskiem naturalnym obszaru geograficznego gminy Zator, Przeciszów i Spytkowice. Swoją jakość zawdzięcza nie tylko właściwościom środowiska przyrodniczego, ale również miejscowej tradycji i technice chowu i hodowli. Tylko wspólne oddziaływanie wymienionych czynników pozwala uzyskać karpie odznaczające się specyficznymi cechami.
Czynniki naturalne sprzyjają powstawaniu w stawach rybnych wystarczającej ilości pokarmu naturalnego o wysokiej jakości. Ponadto na terenie jego produkcji panują korzystne warunki glebowe i klimatyczne sprzyjające uprawie czterech podstawowych zbóż. W szczególności dzięki dużej produkcyjności stawów żywienie karpi oparte jest o pokarm naturalny, bez użycia sztucznych pasz i suplementów paszowych. Dzięki wysokiej produkcyjności stawów i wyeliminowaniu łatwo fermentującego sztucznego pokarmu węglowodanowego, zostało ograniczone występowanie patogenów o chorobotwórczym działaniu. Wpływa to na zdrowotność karpia zatorskiego oraz wyjątkowe właściwości organoleptyczne produktu.
Karp zatorski swoją jakość i właściwości zawdzięcza nie tylko środowisku przyrodniczemu, z którym jest nierozerwalnie związany, ale także tradycji i technice hodowli na tym terenie. Stosowanie zatorskiej metody chowu, dostosowanej do warunków środowiskowych obszaru warunkuje uzyskanie produktu o określonych cechach. Skrócenie okresu chowu do dwóch lat, pozwala na wyprodukowanie karpia młodego, o wysokich walorach smakowych oraz mięsa o mniejszej zawartości tłuszczu, niż u starszych ryb handlowych, uzyskiwanych w powszechnie stosowanym dłuższym cyklu produkcyjnym. Młody wiek karpia decyduje o delikatnym smaku, który różni karpia zatorskiego od karpi wyprodukowanych na odmiennym obszarze geograficznym. Decyduje także o jakości mięsa, które jest wysoko cenione przez konsumentów.
Info: Stowarzyszenie Doliny Karpia
- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
-0 ° C
2.1 °
-0.4 °
93 %
2.3kmh
100 %
pon.
3 °
wt.
2 °
śr.
1 °
czw.
2 °
pt.
1 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -