Hyperion to nazwa powstającego najwyższego i najszybszego Roller Coastera w Europie w kategorii Mega Coasterów, który zlokalizowany będzie w Rodzinnym Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze. Kategoria Mega Coaster lub inaczej hyper coaster zawiera konstrukcje mieszczące się w wysokości pomiędzy 61 a 91 m. Budowa Mega Coastera Hyperion rozpoczęła się w październiku 2017 roku, a  jego premiera planowana jest już w sezon 2018.

Obecnie zakończono  pierwszy etap budowy. W 80 % zostały już wylane fundamenty oraz wykonano wykop pod tunel, w który z impetem i ogromną prędkością  ponad 140 km/h, wjedzie roller coaster podczas pierwszego spadku. Wykop pod ten ogromny  tunel ma aż 8 metrów głębokości  i 20 m szerokości. Do tej pory udało się także wykonać stopy fundamentowe pod dwa najwyższe punkty w konstrukcji Mega Coastera .

W budowę zaangażowanych jest 100 osób które pracują 6 dni w tygodniu na dwie zmiany poranną oraz popołudniową są to wyspecjalizowani budowlańcy, inżynierowie a także konstruktorzy z szwajcarskie firmy Intamin budującej najwyższe konstrukcje roller coasterów na świecie.

Na obecnym etapie budowy ekipa posługuje się  dużą ilością ciężkiego sprzęt do tej pory użyto m.in. dwóch potężnych dźwigów o wysokości 30 metrów i  kilkunastu koparek.  W skali dziennej do budowy Mega Coastera wykorzystuje się nawet kilkadziesiąt ton różnych materiałów.  Beton do budowy fundamentów dostarczany jest  na bieżąco każdego dnia przez 50 betoniarek  z pobliskiej firmy zajmującej się jego produkcją  zlokalizowanej  niespełna 10 kilometrów od Zatora.

Przyjrzyjmy się także samej konstrukcji której elementy powstają w kilku europejskich fabrykach m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Chorwacji i Słowacji.  Pierwsze części zostały dostarczone i zamontowane już w grudniu.

To ogromne przedsięwzięcie będzie miało z pewnością spektakularny finał.  Doznania z jazdy mega coasterem Hyperion będą równie imponujące co jego parametry.

Spadek przy pierwszym zjedzie będzie miał 80 metrów i 84 stopniowe nachylenia, a zakończy go wjazd do ogromnego tunelu. Sama wysokość konstrukcji wyniesie 77 metrów, a roller coaster rozpędzał się będzie do 142 km/h po torze o długości 1450 metrów. Dodatkowo na amatorów mocnych wrażeń czekają efekty wodne, liczne zwroty oraz maksymalna szybkość przy zakrętach i pikowaniu w dół. Nie zabraknie także fascynujących dodatnich i ujemnych przeciążeń oraz gigantycznej prędkość przy wyjazdach na wzniesienia. Dla lubiących szybować w chmurach producenci atrakcji zapewnili efekty nieważkości, niespodziewane efekty grawitacyjne, obrotowe nachylenie toru i podwójne zakręty.

Już dziś wiemy również nieco o przepustowości mega coastera, otóż planowana jest instalacja dwóch wagonów po 28 miejsc. W każdym rzędzie dostępne będą 4 fotele.

By skosztować z tej przygody konieczne będzie poznanie pewnej tajemnicy…

„Ekipa kosmonautów wyrusza w misję badawczą do odległego księżyca Saturna- Hyperion. Gdzieś w odległym kosmosie statek „Hyperion_1″ napotyka na czarną dziurę i nieoczekiwanie zostaje wciągnięty w tunel czasoprzestrzenny. Załoga po przebyciu podróży w czasie odkrywa zupełnie inny wszechświat i nową, bliźniaczą do Ziemi planetę o nazwie Hyper Novi…” Ciekawi co będzie dalej?

Po wejściu w strefę Hyperiona, goście Energylandi będą mogli zobaczyć rozbudowaną tematyzację stacji, poprzez wnętrza naszpikowane nowatorskimi rozwiązaniami, materią, animacjami, ekranami multimedialnymi, na kilku poziomach i przestrzeniach…

A o kolejnych postępach w budowie dowiecie się obserwując  kanały social media Energylandii.

- Reklama - strony internetowe oświęcim apartament zator

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here