18 C
Zator
niedziela, 23 czerwca 2024
- REKLAMA -

I Gra Miejska w Zatorze – Wędrówka śladami przeszłości

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

W dniu 6 lutego (piątek) odbyła się I tura I Gry Miejskiej – Wędrówka śladami przeszłości. W grze wzięło udział 6 drużyn czteroosobowych z klas I-III gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zatorze.

– Jest to I Gra Miejska i mamy nadzieję, że trwale wpisze się w przestrzeń kulturalną naszej Małej Ojczyzny – Zatora, tym bardziej, że planujemy druga turę z większą ilością punktów w czerwcu tego roku. – komentuje Małgorzata Bernowska, nauczyciel ZSO Zator i opiekun naukowy gry miejskiej.

Gry miejskie to nowy sposób poznawania przestrzeni i historii miasta, gdzie staje się ono planszą do gry. W większości miast tworzenie gier miejskich jest (drogim) działaniem komercyjnych firm. Nasza gra powstała przy małym nakładzie środków finansowych (ale przy ogromnej pracy – opiekuna naukowego oraz uczniów – 10 osób)

Ideą projektu było stworzenie gry miejskiej, gdzie miasto staje się planszą, a gracze badaczami jego geografii i historii. Uczniowie tworzyli: scenariusz i trasę gry, układali zagadki do poszczególnych stacji, pisali pisma do sponsorów oraz wcielili się w role agentów.

Gra ma na celu m.in.:

 • Zwiększenie wiedzy uczniów-uczestników gry dotyczącej własnego regionu, przekazanie w nowatorski i zabawowy sposób
 • Kształtowanie umiejętności dostrzegania współzależności między różnymi dziedzinami życia społecznego.
 • Kształtowanie poczucia wspólnoty oraz istnienia i znaczenia Małej Ojczyzny w życiu człowieka.
Start gry miejskiej w zatorze
Miejsce startowe – Urząd Miejski w Zatorze

Na trasie naszej gry znajdują się:

 1. Urząd Miejski
 2. Bank Spółdzielczy
 3. Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej
 4. Zamek Potockich
 5. Kościół Parafialny
 6. Restauracja Myśliwska
 7. Wozownia
 8. Tablica informacyjna na przystanku i okolice kiosku obok parkingu

W tych punktach toczyła się rywalizacja, uczniowie rozwiązywali zagadki związane z historią miasta (puzzle, krzyżówki), rozszyfrowywali zdjęcia i daty, załatwiali sprawy w urzędzie, banku i restauracji. Podsumowanie Gry nastąpiło w siedzibie TMZZ.

– I tura Gry była realizacją projektu Rozegraj okolicę – Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie i częścią większego projektu w ramach Kampanii Projekt z klasą wydawnictwa Nowa Era. Wydaje mi się, że jest to doskonały sposób promocji nie tylko naszej szkoły, ale również miasta. Dla potrzeb Gry stworzony został profil na Facebooku. – wyjaśnia Małgorzata Bernowska i dodaje: – II tura Gry przewidziana jest na kwiecień/maj z udziałem szkół gminy. Jeśli będzie zainteresowanie – możemy ją przeprowadzić w czasie Dni Karpia. W planach (moich) jest wersja w formie e- książeczki.

tmzz zator
Uczestnicy I Gry Miejskiej w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej

Grupa projektowa w składzie: Magdalena Mitera, Karolina Bałys, Karolina Szarek, Julia Bartus, Natalia Rospond, Kamila Snopko, Wiktoria Piotrowska, Bartosz Bieniek, Hubert Strzała, Klaudia Goczał. Opiekun: Małgorzata Bernowska

- REKLAMA -

Popularne

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie małe
18 ° C
19.4 °
16.5 °
79 %
1.6kmh
35 %
niedz.
24 °
pon.
23 °
wt.
24 °
śr.
28 °
czw.
27 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -