-0 C
Zator
poniedziałek, 9 grudnia 2024
- REKLAMA -

#ZATOR Nadanie patronatu św. Rocha dla Miasta i Gminy

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Dzień 6 czerwca 2020r. w naszym mieście zapiszę się w historii. Oficjalnie zostanie nadany patronat św. Rocha dla miasta i gminny Zator.

Uroczysta Msza Święta w intencji mieszkańców Miasta i Gminy Zator odbędzie się 6 czerwca o godzinie 12:00. Przewodniczyć jej będzie Metropolita Krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Starania o ustanowienie świętego Rocha patronem Miasta i Gminy Zator rozpoczęły się w roku 2017, podczas uroczystości jubileuszowych 725-lecia Zatora. Wniosek poparła Kuria Metropolitarna w Krakowie, a ostateczną zgodę na nadanie patrona wydała Stolica Apostolska.

Święty Roch urodził się prawdopodobnie w 1295 roku. Był jedynym synem rządcy francuskiego Montpellier. W wieku 19 lat stracił oboje rodziców, a odziedziczony znaczny majątek rozdał ubogim i wyruszył do Rzymu. Po drodze, we włoskim miasteczku Acquapendente, zastała go epidemia dżumy. Tam w miejscowym szpitalu opiekował się zarażonymi. W Rzymie spędził 3 lata, gdzie dokonał wielu cudownych uzdrowień.
W czasie powrotu do Francji ponownie trafił na dżumę, na którą zachorował w Piacenzy. Aby chronić innych przed zarażeniem, ukrył się w pobliskim lesie. Jak mówi legenda, uratował go pies, który go odnalazł i przynosił mu jedzenie. Dzięki temu Roch cudownie ozdrowiał i mógł udać się w dalszą drogę do Francji. Nie było mu jednak dane wrócić do ojczyzny. Na granicy uznano go za włoskiego szpiega i osadzono w więzieniu, w którym zmarł. Jego grób znajduje się w Wenecji.

Święty Roch uznawany jest za patrona aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników i szpitali oraz brukarzy i więźniów. Przede wszystkim jednak czczony jest jako patron chroniący od zarazy. Jest również patronem miast takich jak: Montpellier, Parma i Wenecja.

Skąd powiązanie świętego z Zatorem?

Ustanowienie św. Rocha patronem Miasta i Gminy Zator ma głębokie uzasadnienie historyczne, bowiem wielowiekowa tradycja patronatu znajduje odzwierciedlenie w wielu dokumentach parafialnych i urzędowych.

„Według podania ustnego przechodzącego z ojców na synów, a przechowującego się do dziś dnia na żywo w pamięci mieszkańców Zatora mogiła św. Rocha ma mieć swój następujący początek: w 1639 roku grasowało po ziemiach całej Rzeczypospolitej Polskiej morowe powietrze, wtedy i miasto Zator, Stolica Starostwa Zatorskiego została nawiedzona tą okropną plagą. Setki ludzi na tak w mieście jaki i na obrzeżach padało ofiarą zarazy. Pozostali przy życiu grzebali ciał nieboszczyków po za murami miasta na jednym miejscu, na którym po ustaniu zarazy na pamiątkę potomności, własnymi rękami usypali mogiłę i na szczycie takowej wmurowanym filarze umieścili posąg św. Rocha patrona od morowej zarazy, aby przypominał przechodniom tak straszliwą klęskę i obudził w nich westchnienie do Boga za pokojem dusz, których ciała pod mogiłą spoczęły, a zarazem prośbę, iżby Przedwieczny ochraniał tak miasto jak i kraj cały od podobnego nieszczęścia w przyszłości.”

 

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
-0 ° C
2.1 °
-0.4 °
93 %
2.3kmh
100 %
pon.
3 °
wt.
2 °
śr.
1 °
czw.
2 °
pt.
1 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -