20.3 C
Zator
piątek, 19 lipca 2024
- REKLAMA -

Uczniowie WZS na stażach w Niemczech

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Czas płynie nieubłaganie, a nasza młodzież, 28 uczniów klas II i III technikum,  kończy powoli swoje staże zagraniczne w ramach projektu „Praktyka w Niemczech – możliwością poszerzenia naszych perspektyw zawodowych”, który jest dofinansowany w wysokości 66 742 EUR z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+, Akcji 1: Mobilność edukacyjna. Zgłoszeni uczestnicy wraz z dwoma opiekunami, nauczycielami ze szkoły WZS, zostali zakwaterowani  w budynku partnera projektu, którym jest firma Vitalis GmbH z siedzibą w Schkeuditz, spokojnym miasteczku w okolicach Lipska.

Liczna grupa reprezentuje cztery branże: 10 techników obsługi turystycznej, 10 techników informatyków, 4 techników mechaników, 4 techników żywienia i usług gastronomicznych. Swoje staże odbywają w hotelach, salach seminaryjnych dla informatyków, warsztatach Vitalis i Nussbaum dla mechaników, jak i stołówkach DHL i Vitalis. Podczas czterech tygodni mogą nabyć wiele przydatnych umiejętności, które z pewnością wykorzystają nie tylko w życiu zawodowym, ale także w codziennej egzystencji. Ponadto samodzielność, samodyscyplina, otwartość na nowe działania, tolerancja wobec innych kultur, umiejętności językowe, nawiązywanie relacji w grupie, orientacja przestrzenna na terenie obcego kraju,  tęsknota za bliskimi to wyzwania, z których uczniowie wyśmienicie zdają egzamin.

Wartym przypomnienia jest główny cel projektu, a mianowicie to, co udaje się właśnie osiągnąć naszym wychowankom, czyli podniesienie praktycznych umiejętności oraz kompetencji zawodowych i językowych, które w przyszłości zwiększą szansę na znalezienie pracy odpowiadającej ich oczekiwaniom. Ponadto zagraniczny pobyt i odbycie staży w niemieckich firmach umożliwi uczestnikom poznanie międzynarodowego środowiska, a także pozwoli nabyć kompetencje międzykulturowe, wyrażające się poprzez otwartość i tolerancję wobec odmienności kultur. Należy również podkreślić, iż realizacja projektu podniesie jakość kształcenia zawodowego w Wielozawodowym Zespole Szkół,  zwiększy potencjał w zakresie realizacji mobilności zagranicznych,  a pracowników szkoły wzbogaci w wiedzę i umiejętności niezbędne w procesie tworzenia i realizacji projektów unijnych.

Projekt obejmuje nie tylko program stażowy, lecz również kulturowy. Uczniowie mogli za darmo zwiedzić z przewodnikiem trzy piękne miasta: Lipsk, Berlin, Drezno. Ponadto opiekunowie dbali o dobrą atmosferę i integrację grupy podczas wyjść na kręgle, organizując konkurs na „Najmilszą i Najmilszego Wyjazdu” oraz dodatkowych spotkań z kulturą: Dzień Otwartych Muzeów, wyjście na Pomnik Bitwy Narodów.

Warto także podkreślić, iż uczestnicy wrócą z licznymi certyfikatami od partnera projektu Vitalis GmbH, niemieckich pracodawców i szkoły WZS, a także z Europassami-Mobilność, potwierdzającymi ich osiągnięcia i pobyt na stażach w innym kraju europejskim.

Do końca mobilności zostało już zaledwie kilka dni, ale to, co zyskała już  nasza młodzież z pewnością jest bezcenne.

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych do odwiedzenia naszej strony internetowej www.wzs.zator.pl lub fanpage Wielozawodowego Zespołu Szkół w Zatorze na portalu społecznościowym Facebook, gdzie na bieżąco można śledzić poczynania naszych uczniów.

koordynator projektu: Izabela Łysek

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
bezchmurnie
20.3 ° C
22.5 °
20.2 °
65 %
2.1kmh
0 %
pt.
20 °
sob.
26 °
niedz.
28 °
pon.
30 °
wt.
25 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -