16.2 C
Zator
sobota, 25 maja 2024
- REKLAMA -

Przygoda na kolei, czyli jak zuchy świętowały Imieniny Zucha?

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Raz na cztery lata w kalendarzu pojawia się dodatkowy dzień, 29 lutego. To dzień szczególny, który w Związku Harcerstwa Polskiego obchodzony jest w sposób wyjątkowy, jako święto najmłodszych członków organizacji pod nazwą „Imieniny Zucha”. Z tej okazji prawie 150 zuchów z Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP uczestniczyła w imieninowym biwaku, który odbył się w dniach 15-16.03.2024 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzeźnicy.

Biwak pod nazwą „Wszystko po kolei” przeniósł dzieci w świat pracy na kolei. Na te dwa dni szkoła zmieniła się w prawdziwy dworzec kolejowy. Pojawiły się perony, kasy biletowe, poczekalnia oraz bufet kolejowy. Atmosferę tworzyła także dekoracja – rozkłady jazdy, tablice informacyjne oraz komunikaty z megafonów.

Pierwszego dnia biwaku punktualnie o godz. 20:00 wszyscy przybyli mieli ruszyć w wyjątkową podróż po Europie pociągiem uruchomionym specjalnie z okazji obchodzonych Imienin Zucha. Niestety okazało się, że z przyczyn technicznych pociąg ma opóźnienie aż 20 godzin. Nie mając jak wrócić do domów wszyscy zadecydowali o pozostaniu na dworcu i oczekiwaniu na spóźniony pociąg. Całą sytuacją przejął się zawiadowca stacji oraz pracownicy dworca. W ramach rekompensaty za spóźniony pociąg i aby umilić czas oczekiwania na jego przyjazd zorganizowali dla zuchów dzień otwarty stacji kolejowej Brzeźnica Centralna. W piątkowy wieczór na poczekalni odbył się koncert, zuchy wykonywały także wagony kolejowe. Pojawił się również wielki tort, który osłodził świętowanie Imienin Zucha oraz podkreślił wyjątkowość obchodzonego święta.

Nazajutrz na dworcu pojawili się przedstawiciele różnych zawodów kolejowych. U kasjerek dzieci uczyły się czytać rozkłady jazdy oraz kupować bilety. Z kolei dyżurny ruchu objaśniał znaczenie poszczególnych kolorów wyświetlanych przez semafory. Była również okazja do pośpiewania, zjedzenia słodkości w bufecie kolejowym oraz wykonania lizaka zawiadowcy.

Wszystkie te atrakcje sprawiły, że 20 godzin oczekiwania minęło błyskawicznie. Opóźniony pociąg Ekspres Europa dojechał i wszyscy ruszyli w niezwykłą podróż po całej Europie. W błyskawicznym tempie zuchy odwiedziły m.in. Szwecję, Francję, Niemcy, Grecję a nawet Irlandię i Wielką Brytanię.

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, tak też było z podróżą tym niezwykłym pociągiem oraz pobytem na dworcu kolejowym Brzeźnica Centralna, z którego zuchy wróciły do swoich domów bogatsze o zdobytą wiedzę na temat kolei.

 

Info: phm. Mateusz Gonciarczyk

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
16.2 ° C
19.1 °
14.5 °
90 %
2.7kmh
96 %
sob.
15 °
niedz.
24 °
pon.
25 °
wt.
24 °
śr.
19 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -