Zakończyły się prace budowlane asfaltowego toru pumptrack oraz trasy skillspark wraz z infrastrukturą przy obiekcie Orlik w Palczowicach.
W ramach inwestycji wybudowano dla rowerzystów tor rowerowy typu pumptrack – Easy Pump oraz trasę skillspark stanowiącą miejsce szkolenia jazdy na rowerze. Ponadto utwardzono plac wokół toru rowerowego gdzie pojawiły się ławki i dodatkowe elementy małej architektury. Otwarcie nowego sportowego obiektu zaplanowano pod koniec marca 2023 roku. W tym roku na pumptaku planowane są także ciekawe wydarzenia sportowe. O wszystkich działaniach będziemy informowali Państwa na bieżąco.
Specyfikacja toru i trasy skillspark
- powierzchnia toru (po obrysie skarp): 835,0 m 2 ,
- powierzchnia asfaltowa w rzucie: 545,0 m 2 ,
- długość toru w rzucie: 248,0 m,
- szerokość warstwy jezdnej toru: min. 170,0 cm,
- wysokość zakrętów profilowanych toru pumptrack (mierzona od powierzchni asfaltowej w najniższym punkcie bandy do powierzchni asfaltowej na koronie bandy) – min. 85,0 cm,
- ilość zakrętów profilowanych: 3 szt.,
- ilość przeszkód typu „bowl”: 3 szt.,
- promień zakrętów: min. 360 cm.,
Trasa skillspark
To trasa dla początkujących, służąca ćwiczeniu balansu i techniki jazdy przy niewielkich prędkościach. Umożliwia bez większego ryzyka testowanie nowych przeszkód o różnych poziomach trudności.
Ważniejsze parametry trasy:
- powierzchnia trasy: 122,0 m 2 ,
- szerokość trasy: min. 1,0 m,
- przeszkody drewniane: zakręt profilowany 90°, kładka „low flat box”, zakręt płaski, równoważnia, kładki „triple balance”, drop,
- przeszkody ziemne: zakręt profilowany, „rockgarden”, głazy.
Obiekt jest ogólnodostępny dla wszystkich śmiałków rowerowych zmagań. Zwracamy jednak szczególną uwagę na zachowanie bezpieczeństwa i zapoznanie się z regulaminem obiektu.
Zadanie pn. „Budowa pumptracka przy Orliku w Palczowicach” dofinansowane było w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020
Łączna kwota inwestycji to 756.426,59 zł brutto (w tym koszty kwalifikowane: 755 381,09 zł). Dofinansowanie zadania wyniosło 480 648,00 zł brutto. Wkład własny Gminy Zator stanowiły środki finansowe będące nagrodą w konkursie „Rosnąca odporność”. Dzięki temu cała inwestycja powstała ze środków zewnętrznych.
Super!!! Szkoda, że większość mieszkańców gminy będzie bała się tam wysłać dzieci, bo trzeba pokonać krajówkę, przy której nie ma drogi rowerowej. Niebezpieczny jest zwłaszcza przejazd przez most, a za jazdę po chodniku są mandaty. Powinszować wyboru lokalizacji. Orlik i pumptrack w najmniej ludnej wiosce w gminie!