9.1 C
Zator
sobota, 2 marca 2024
- REKLAMA -

Pan Jan Maj świętował 100. urodziny. Gratulacje!

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Pan Jan Maj świętował 100. urodziny. Gratulacje!

 W dniu 16 sierpnia 2023 r. obchodził swoje setne urodziny mieszkaniec Zatora Pan Jan Maj.

W tym szczególnym dniu odwiedzili Dostojnego Jubilata: Burmistrz Zatora – Mariusz Makuch, Sekretarz Zatora – Piotr Domagała, Radny Gminy Zator – Wiesław Susek, przedstawicielka KRUS w Oświęcimiu – Teresa Sajdak a także Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej w osobach Bogusławy Smreczyńskiej i Ewy Koczurkiewicz.

Solenizant z rodziną przywitali gości tortem i szampanem. Były życzenia, kwiaty, kosz lokalnych specjałów i inne prezenty.

Szanowny Stulatek otrzymał także od samorządu Zatora akwarelę przedstawiającą zamek książęcy i kościół w Zatorze w ujęciu współczesnym, autorstwa Sylwii Prażmowskiej-Kulig.

Burmistrz Zatora złożył Panu Janowi urodzinowe życzenia oraz przekazał okolicznościowe listy gratulacyjne od Prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego oraz Wojewody Małopolskiego – Łukasza Kmity.

Przedstawicielka Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Oświęcimiu Teresa Sajdak przekazała list gratulacyjny oraz decyzję o przyznaniu świadczenia honorowego, które przyznawane jest wszystkim stulatkom, którzy pobierają świadczenia emerytalne lub rentowe.

Pan Jan Maj urodził się i wychował w Łączanach. Jego ojciec Jan pochodził z Łączan, a matka Maria, z domu Szarek, ze Smolic. Miał czwórkę przyrodniego rodzeństwa – trzech braci i siostrę, on był z nich najstarszy, jego matka zmarła, gdy miał 5 lat. W czasie okupacji jako młody mężczyzna mieszkając w Łączanach pracował jako flisak na Wiśle, spławiał barkami (galarami) węgiel. W czasach wojennych i flisackich należał do Armii Krajowej i działał pod pseudonimem „Marchewka”.

Ożenił się w sierpniu 1951 r. w Spytkowicach z Wandą, nazwisko rodowe Stańczyk, pochodzącą z Bachowic. Zawierając związek małżeński miał 28 lat, a jego żona 19. Jego żona Wanda ma obecnie 91 lat. Po ślubie zamieszkali w Zatorze przy ul. Wadowickiej, potem wspólnie wybudowali dom przy ul. Piastowskiej w Zatorze, w którym mieszkają od początku lat 60-tych.

Pan Jan po wojnie zaczął się przyuczać do zawodu malarza, pracował m. in. w Krakowie i w Warszawie, potem miał zakład malarski w Zatorze. Był znanym zatorskim mistrzem malarskim, prawie każdy go znał i korzystał z jego usług czy profesjonalnej porady. Szkolił też wielu młodych malarzy i wyuczył malarskiego fachu.

Dopóki siły i zdrowia starczyło, w wolnym czasie uprawiał wraz z żoną ziemię, lubił ogrodnictwo i sadzenie drzewek owocowych. Miał również przydomową hodowlę kur, kaczek i królików, a nawet świń i owiec.

Jak sam mówi, prowadził pracowity i aktywny tryb życia, nie oszczędzał się, nie unikał dobrego i tłustego jedzenia itp. Jego receptą na długie życie jest umiar we wszystkim i radość z prostych, zwykłych, codziennych rzeczy oraz bliskość i wsparcie rodziny.

Ma dwoje dzieci, dwoje wnuków i dwóch prawnuków.

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
9.1 ° C
11.5 °
8 °
84 %
1.8kmh
98 %
sob.
10 °
niedz.
15 °
pon.
16 °
wt.
9 °
śr.
5 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -