7.5 C
Zator
niedziela, 25 października 2020
- REKLAMA -

12 lat sekcji siatkówki w UKS SOKÓŁ Zator

Musisz przeczytać

#ZATOR Poważny wypadek. Lądował śmigłowiec

18 października 2020 po godzinie 20.00 służby ratunkowe interweniowały w związku z wypadkiem drogowym do którego doszło w Zatorze na ulicy Grabskiego. Jak wstępnie ustalili...

#ZATOR Odbądź kwarantannę w Scandinavia Resort&Marine

Odbądź kwarantannę w komfortowych warunkach. Z powodu panującej pandemii koronawirusa wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności i oddajemy nasz obiekt noclegowy na potrzeby kwarantanny. W komfortowych...

Energylandia Rally Team – debiut w Rajdzie Dakar GALERIA – VIDEO

Rajd Dakar – największe rajdowe wyzwanie na świecie, marzenie każdego kierowcy i pilota – już w styczniu 2021 roku z udziałem Energylandia Rally Team! Zespół...

#ZATOR Dolina Karpia. Nabór wniosków 12/2020

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Dolina Karpia działająca na terenie gmin: Brzeźnica, Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów, Spytkowice, Tomice, Zator informuje o możliwości składania wniosków o...
- REKLAMA -

Sekcja piłki siatkowej to pokłosie niezwykle udanego programu autorskiego – „I Ty możesz zostać Mistrzem Olimpijskim.” Pierwsza edycja tego programu to rozwój kolarstwa w gminie Zator, druga, to właśnie piłka siatkowa. Program był oddolną inicjatywą mieszkańców osiedla Morysina w odpowiedzi na konkurs „Alternatywa”. Ówczesny Zarząd osiedla bardzo przyczynił się do rozwoju nowych dyscyplin sportu w Zatorze. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu wśród młodzieży na sporty indywidualne oraz sporty drużynowe dla dziewcząt w latach 2007-2008 powstawały sekcje kolarstwa i piłki siatkowej przy istniejącym UKS SOKÓŁ w Zatorze.

W marcu 2008 roku odbyły się pierwsze zajęcia. Poprowadziła je była zawodniczka Beskidu Andrychów oraz medalistka juniorskich Mistrzostw Polski z BKS Bielsko Biała – Renata Wacławik.

Pierwsze zajęcia to kilkanaście osób i radość organizatorów z sukcesu akcji. Radość studzona przez malkontentów, że za tydzień zostanie kilka. Za Tydzień przyszło 29 osób!. – tak to się wszystko zaczynało. To dziewczyny, które przyszły na pierwsze zajęcia tak naprawdę są autorkami powstania i trwałego działania sekcji. To one swą pracowitością i systematycznością dały organizatorom przedsięwzięcia narzędzia do wystąpienia o środki na funkcjonowanie sekcji. Trafiliśmy wówczas na podatny grunt i bardzo szybko sekcja siatkówki tymczasowo została zaadaptowana przez Ośrodek Kultury w Zatorze, by potem stać się oficjalną sekcją przy UKS SOKÓŁ, zrzeszoną w strukturach Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej.

Bardzo szybko drużyna została zgłoszona do IV ligi seniorek. W składzie były głównie młodziczki, juniorki i grająca trenerka. – Tak to wszystko się zaczynało…
Bardzo szybko sekcja zyskała swoich fanów, a na trybunach zasiadało do 150 osób wykorzystując w pełni pojemność trybun. Przyciągnęliśmy osoby wspierające. Oprócz lokalnych sponsorów do rozwoju włączyli się ludzie sportu. Obecny olimpijczyk Rafał Augustyn, czy córka siatkarskiego mistrza świata i mistrza olimpijskiego – Dagmara Bosek często zasiadali na trybunach i wspierali nas na wiele sposobów. Potem poszło już lawinowo. Awans do trzeciej ligi, następnie awans na szczebel centralny i II liga Państwowa, gdzie graliśmy jako najmniejsza miejscowość w Polsce. Udział w turniejach krajowych i zagranicznych, skąd wracaliśmy z pucharami… To coś, czego nikt nie zabierze tym dziewczynom i ich kibicom. Były też trudne chwile, ale to już poszło w zapomnienie i wierzymy, że wszyscy wyciągnęli z tego pozytywne wnioski.

Obecnie, po zawieszeniu rozgrywek seniorskich, zmodernizowany został system szkolenia. Brak odpowiedniej dostępności hali sportowej w Zatorze spowodował, iż działania klubu zostały rozszerzone na wszystkie szkoły w gminie Zator. Obecnie zajęcia odbywają się w Graboszycach, Laskowej, Podolszu i Zatorze. Łącznie szkoleniem objętych jest kilkadziesiąt dziewcząt i chłopców. Pierwsze sukcesy już widzimy, a beneficjenci tych działań już biorą udział w zorganizowanych rozgrywkach. W tym miejscu należą się gratulacje składane na ręce dyrektorów szkół, którzy we wrześniu 2019 przystąpili do współpracy z w zakresie poszerzenia oferty zajęć dla swych uczniów.

Przy wsparciu zadania przez gminę Zator oraz dzięki pomocy Banku Spółdzielczego w Zatorze trzy nowe grupy w Graboszycach, Laskowej i Podolszu mogą regularnie uczestniczyć w treningach, a zasoby rzeczowe w postaci sprzętu sportowego i odzieży wciąż się powiększają.

Sukcesem jest również rozwój programu „Młodzieżowa Liga Minisiatkówki”. To z inicjatywy wiceprezes UKS SOKÓŁ Pani Renaty Wacławik stworzony został program rozgrywek dla najmłodszych adeptów tego sportu. Od 3 sezonów regularnie w rozgrywkach uczestniczy do 110 zawodników, a młodzież z Zatora stanowi lwią część uczestników.

Wracając do historii należą się szczególne podziękowania dla ówczesnego Burmistrza Zatora, pracowników działu promocji UM, Pani Dyrektor Ośrodka Kultury, Dyrektor OPS w Zatorze, Przewodniczącemu i członkom Zarządu Osiedla Morysina, naszym ówczesnym sponsorom – Panu Zbigniewowi Wyce, Panu Darkowi Krupskiemu, Zarządowi BS Zator, Panu Markowi Goczałowi, Pani Dyrektor ZSO Zator Agacie Kogut – to te i inne osoby, których lista jest bardzo długa, przyczyniły się do tego, by w Zatorze pojawił się nowy sport… Dziękujemy! – To Wam, i wszystkim mieszkańcom Zatora dedykujemy nasze najwspanialsze sukcesy sportowe i radość, jaką one nam dawały.

Sebastian Żabiński

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zator
mgła
7.5 ° C
8.3 °
7 °
100 %
1.5kmh
90 %
nie
15 °
pon
18 °
wt
19 °
śr
15 °
czw
12 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -