Rynek pierwotny Krakowa jest jednym z najdynamiczniejszych w kraju i oferuje naprawdę imponującą liczbę opcji.
Nabywca więc staje przed trudnym wyborem – jak wybrać mieszkanie i nie przepłacić? Jakie dzielnice miasta są warte uwagi? Czy w 2022 roku warto wchodzić w zakup mieszkania?
Dziś przedstawimy w skrócie, jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości stolicy Małopolski i podpowiadamy, jak dokonać właściwego wyboru.
Mieszkanie w rozsądnej cenie – jak znaleźć?
Krakowski rynek pierwotny zalicza się też do najdroższych w kraju – wyprzedza go tylko Warszawa, niekiedy Gdańsk, oraz górskie i nadmorskie kurorty. Przy tym popyt na mieszkanie wcale nie maleje – ostatnio szczególnie duże zapotrzebowanie na wynajem długoterminowy wywindowało czynsz i sprawiło, że mieszkanie stało się nie tylko posiadłością, ale też źródłem całkiem porządnego dochodu. Rosną też ceny materiałów budowlanych i koszty budowy, co w efekcie odbija się na cenach transakcyjnych mieszkań.
Jednak wśród nowych mieszkań Krakowa wciąż znajdziemy całkiem sporo ofert mieszczących się w średnim pułapie cenowym.
Co kupisz w Krakowie według stawki od 5000 do 10 000 złotych za metr kwadratowy?
- lokal w obrębie inwestycji wielorodzinnej w dzielnicy mieszkaniowej;
- jednorodzinny dom (najczęściej szeregowy lub bliźniaczy) z działką;
- mieszkanie w kameralnej inwestycji wzniesionej w nawiązaniu do koncepcji zabudowy jednorodzinnej (apartamenty w segmentach).
Najbardziej różnorodną ofertę ma, oczywiście, sektor budownictwa wielorodzinnego – osiedli wznosi się dość sporo, i to w różnych lokalizacjach miasta. Należy więc wytyczyć główne kryteria wyszukiwania: jakie wolisz osiedle – bardziej kameralne czy wielkomiejskie, co ma znaleźć się w okolicy inwestycji, jakie obiekty infrastruktury na osiedlu mają dla Ciebie kluczowe znaczenie.
Wewnętrzna infrastruktura wielorodzinnych osiedli potrafi być naprawdę imponująca – weźmy dla przykładu osiedle Slow City ulokowane na Prądniku Białym. Na jego monitorowanym terenie zaprojektowano prywatny park i rozległe tereny rekreacyjne do wspólnego użytku mieszkańców, siłownię outdoorową, wybieg dla psów, ładowarki aut elektrycznych, udogodnienia dla rowerzystów. Funkcjonują tu także paczkomat oraz lokale handlowo-usługowe.
Gdzie w Krakowie kupisz mieszkanie w przystępnej cenie?
Położenie na mapie miasta najczęściej decyduje o cenie transakcyjnej mieszkania – otóż jeśli chcesz znaleźć lokal w przystępnej cenie, skup się na określonych obszarach.
Oto lista dzielnic Krakowa, gdzie masz szansę na najniższe stawki:
- Prądnik Biały;
- Wzgórza Krzesławickie;
- Czyżyny;
- Mistrzejowice;
- Bronowice;
- Swoszowice;
- Nowa Huta;
- Podgórze Duchackie;
- Bieżanów-Prokocim;
- Dębniki.
Pojedyncze oferty ze średniej półki cenowej można znaleźć też na Podgórzu, Zwierzyńcu czy też Prądniku Czerwonym, jednak będzie to raczej przypadek, niż tendencja.
Natomiast w obrębie wymienionych na liście dzielnic znajdziesz mieszkanie w dobrym standardzie na wielorodzinnym osiedlu o dodatkowych udogodnieniach. Przykładowo, na Osiedlu Górka Narodowa ogólnopolskiej firmy projektowo-budowlanej Dom Development kupisz mieszkanie o powierzchni nawet do 103 metrów kwadratowych, a na terenie kompleksu są dostępne wspólne tereny rekreacyjne, boisko sportowe, stacja ładowania samochodów elektrycznych oraz punkty handlowo-usługowe.
Zakup mieszkania w 2022-2023 roku – czy warto?
Obecna sytuacja gospodarcza napawa wielu Polaków niepokojem – rosnąca inflacja i nieustannie idące w górę ceny, wygórowane stopy procentowe kredytów nie skłaniają raczej ku wchodzeniu w nowe zobowiązania finansowe. Zainteresowanie inwestorów nieruchomościami jednak nie słabnie – wciąż widzą w nich najlepszy sposób na przetrwanie kryzysu z zyskiem. Więc jeśli masz w planach zakup nowego mieszkania na Bieżanowie-Prokocimiu, Bronowicach czy Prądniku, i posiadasz odpowiednie oszczędności – dokonanie transakcji będzie najlepszym sposobem na to, by uchronić swoje środki przed negatywnym wpływem czynników gospodarczych.