19.7 C
Zator
czwartek, 2 lipca 2020
- REKLAMA -
strony www dla noclegów

Drenaż limfatyczny po mastektomii i terapia obrzękowa w fizjoterapii

Musisz przeczytać

Już dziś otwarty jest nowy ośrodek wypoczynkowy w Zatorze

W malowniczej miejscowości Zator powstał nowoczesny ośrodek wypoczynkowy Forest Camp. Właściciele ośrodka dołożyli wszelkich starań, aby zapewnić przyjezdnym gościom jak najlepszy wypoczynek. W tym...

#ZATOR Powalone drzewo, którego sprawcą był… Bóbr!

Dziś (1 lipca) w godzinach porannych druhowie z OSP Zator zostali zadysponowani do powalonego drzewa w Rudzach na ul. Dworskiej. Po dojeździe na miejsce...

Zbigniew Biernat został komisarzem Czernichowa

Zbigniew Biernat, były burmistrz Zatora oraz były poseł z okręgu chrzanowskiego został komisarzem w gminie Czernichów po śmierci wójta Szymona Łytka. W gminie nie...

Nowe numery telefonów do jednostek Policji

Od czwartku 2 lipca 2020 będą funkcjonować nowe numery telefonów do komend Policji na terenie całej Polski. Poniżej prezentujemy nowe numery telefonów do jednostek...
- REKLAMA -

Drenaż limfatyczny po mastektomii i terapia obrzękowa w fizjoterapii.

Obrzęk to widoczne zwiększenie objętości części ciała, uwypuklające się ponad sąsiednie tkanki lub wyraźnie zwiększony obwód ręki lub nogi w porównaniu do zdrowej części. Spowodowane jest to zaleganiem dużej ilości limfy, która z różnych powodów ma utrudniony odpływ do układu żylnego.

Odpowiednio dobranym ruchem, przy regularnym stosowaniu drenażu, dochodzi do automatyzacji pracy naczyń limfatycznych i mogą one pracować jeszcze 4 godziny po zabiegu.
Z naczyń chłonnych limfa przepływa przez pnie i przewody limfatyczne oraz węzły limfatyczne (700 do 800 u człowieka). Zadaniem węzłów limfatycznych jest działanie obronne w stosunku do bakterii, wirusów, pierwotniaków lub komórki nowotworowej, oraz działanie filtrujące – zagęszczenie limfy.
Biernym układem limfatycznym jest grasica, migdałki, szpik kostny i śledziona.

Jakimi obrzękami zajmuje się fizjoterapia?

Obrzęki limfatyczne:

 • -obrzęk pierwotny
  Bywa, że osoba dotychczas zdrowa przechodzi jakiś uraz i wtedy okazuje się, że jej układ limfatyczny anatomicznie nie ma możliwości przetransportowania większej ilości limfy niż dotychczas ponieważ ilość naczyń limfatycznych jest zbyt mała lub są źle wykształcone. Jest to wrodzona wada. Tak też może się stać podczas większego obciążenia w trakcie ciąży. Takie obrzęki pojawiają się już częściej po wysiłkach.
 • -obrzęk wtórny
  Przyczyny tego stanu są różnorodne. W krajach Dalekiego Wschodu i Oceanii są następstwem zakażeń pasożytniczych i bakteryjnych. Czasem może to być pozostałość po turystycznych wojażach. Jednak w krajach wysokorozwiniętych najczęstszą przyczyną ich powstawania jest terapia nowotworowa z usunięciem węzłów limfatycznych oraz leczeniem promieniowaniem. Nie powstają u każdej osoby leczonej.

Obrzęki pourazowe:

Inny mechanizm powstawania obrzęku obserwujemy w trakcie urazu mechanicznego np. po zabiegach operacyjnych, po złamaniach, oparzeniach, kontuzjach. Dochodzi do wylewu krwawego poza naczynia krwionośne. Duże cząsteczki w postaci białek mogą być odtransportowane tylko poprzez naczynia limfatyczne lecz i one uległy zniszczeniu. Ich funkcję może przejąć sieć naczyń nie uszkodzonych ale trzeba w sposób mechaniczny przesunąć masę płynów w stronę zdrowej tkanki. Jest to obrzęk z dużą zawartością białek.

Obrzęki powstałe na skutek braku aktywności ruchowej:

Obserwujemy zwiększenie objętości kostek i łydek po dłuższym siedzeniu i staniu. Także schorzenia uniemożliwiające aktywność jak SM Stwardnienie Rozsiane, zapalenie istoty szarej rdzenia, porażenie poprzeczne pretenduje do obrzęków np. kości krzyżowej nóg. Brak aktywności ruchowej powoduje, że nie działa pompa mięśniowa i krew długo zalega w jednym miejscu. Dochodzi do przesiąkania wody przez ścianki naczyń krwionośnych i zbyt dużo jej znajduje się w przestrzeni międzykomórkowej. Zdrowe naczynia chłonne nie nadążają za jej odprowadzeniem i powiększa się objętość kończyn. Jest to obrzęk z małą zawartością białek.

Obrzęk żylny

Powstaje na skutek niewydolności żył i spowodowanych tym komplikacji jakimi są żylaki, zapalenia żył, trombozy, żylakowate owrzodzenia goleni.

Chroniczne obrzęki zapalne

Towarzyszą reumatyzmowi, kolagenozom, chronicznym egzemom, pojawiają się na skutek radioterapii.

Obrzęki towarzyszące zaburzeniom krążenia tętnic

Występują w przebiegu miażdżycy zarostowej tętnic, po rekonstrukcji naczyń tętniczych lub po operacji w stanie niedokrwienia.

Obrzękowi limfatycznemu towarzyszy uczucie ciężkich nóg, zmiana koloru skóry, bóle mięśniowe, bóle spowodowane napięciem skóry, zmiany w wyglądzie skóry, przy dłużej trwającym dochodzi do wbudowania się białek w tkankę, słoniowacizny skóry, częstych zapaleń i róży. Może spowodować zmiany zwyrodnieniowe w stawach, uszkodzenia splotów nerwowych. Pacjent nie jest w stanie pracować, wykonywać czynności domowych, wywołuje to stan silnego stresu.

Celem zabiegów fizjoterapeutycznych jest zmniejszenie lub ustąpienie dolegliwości wywołanych obrzękiem, przywrócenie zdolności pacjenta do prowadzenia aktywnego życia w pracy i w domu.

Metoda Manualnego Drenażu Limfatycznego MDL pochodzi z Niemiec. Pierwszą szkołę założył w 1969 r. W Essen Dr Asdonk „Vodder-Schule”, na bazie której powstała później Asdonk-Schule. W Schwarzwaldzie została założona Feldbergklinik Dr Asdonk.
Tą metodą pracują już fizjoterapeuci w Polsce, którzy są przeszkoleni i otrzymali certyfikaty MDL.

Na czym polega MDL

Polega ona na technikach mających na celu łagodne i delikatne „przepychanie” wody i białek w kierunku obszaru ujściowego – zatoki szyjnej. W obrzęku pierwotnym oraz przy zachowanych węzłach limfatycznych nie przekracza się linii wodnych ciała. Gdy nie ma węzłów drenuje się do węzłów istniejących z przekroczeniem linii wodnych. Najpierw jednak, odmiennie do masażu klasycznego, drenujemy obszar ujściowy czyli miejsce gdzie limfa wpływa na układu krwionośnego. Są to doły nadobojczykowe, szyja, kark.
Drugim etapem jest obszar przyobrzękowy czyli od brzegu obrzęku do szyi.
Trzecim etapem jest sam obrzęk z technikami na wyciśnięcie wody, uruchomienie białek a później przesunięcie płynów do obszaru przyobrzękowego.

Jednak fizjoterapia przy obrzękach jest metodą kompleksową zawierającą:

 • MDL manualny drenaż limfatyczny,
 • kompresję, bandażowanie mające na celu utrzymanie efektów drenażu przez zwiększenie ciśnienia na tkanki i lepsze wchłanianie płynów, zwiększenie pompy mięśniowej umożliwiającej ich odpływ, zwiększenie powierzchni wchłaniania przy urazach, poprzez dodatkowe podkładki uzyskanie mikromasażu blizn białkowych i ich rozluźnianie,
 • ćwiczenia ruchowe dodatkowo pobudzające pompę mięśniową, przy zachowaniu kompresji,
 • terapia oddechowa mająca wpływ na wytworzenie podciśnienia w klatce piersiowej,
 • przypadku obrzęków limfatycznych, żylnych po serii zabiegów zaleca się kontynuację kompresji w postaci podkolanówek, pończoch, rękawów. Są one szczególnie przydatne w warunkach wysokich temperatur.

Zabieg drenażu limfatycznego wykonują fizjoterapeuci po profesjonalnych szkoleniach Manualnego Drenażu Limfatycznego MDL.

Wykonujemy go w Studio BIO-REH ul. Garbarska 1, Oświęcim tel. 502351382. Gabinet jest czynny od 8:00 do 21:00

 

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zator
słabe, przelotne opady deszczu
19.7 ° C
20.6 °
19 °
88 %
2.6kmh
75 %
czw
28 °
pt
23 °
sob
24 °
nie
26 °
pon
28 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -