20.5 C
Zator
sobota, 18 maja 2024
- REKLAMA -

KRYWAŃ w drugim dniu Święta Karpia 2023

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Zespół KRYWAŃ wystąpi w drugim dniu tegorocznego Święta Karpia, które odbędzie się w pierwszy weekend lipca (1-2 lipca) na zatorskim Rynku.

„KRYWAŃ” to najpopularniejszy i najbardziej reprezentatywny pośród zespołów folkowych, sławiących muzykę i pieśni Podhala, Orawy i Spisza. Wyjątkowy zespół  na polskim rynku estradowym, prekursor muzyki stylizowanej folklorem, bez wątpienia numer jeden w swoim gatunku muzycznym.

W 1994 roku powstaje przebój zatytułowany „Szalała, szalała”, utwór znany i lubiany nie tylko w Polsce ale i zagranicą. Grany przez wszystkich: od typowej, komercyjnej, knajpy, poprzez dyskoteki do wielkich scen i renomowanych festiwali !

Piosenki takie jak „Szalała, szalała”, ”Orawa”, ”Stary dziod”, ”Po dwa”, ”Jare zytko” „Tęskne śpiewanie”, „Góralski rap”, „Sokole, Sokole”, „Idzie woda , idzie”, czy „Po 4”, „Bez wójtowe pole ” czy liryczne „Co sie stało Boze „- są wielkimi przebojami zespołu „Krywań”, których wykonania lub bisowania na każdym koncercie, dopomina się publiczność.

„Krywań“ – to synonim specyficznego stylu w muzyce góralskiej dostosowanej do wymagań rynku komercyjnego, to synonim dobrego smaku i mistrzowskiej aranżacji. Jedna z najdłużej istniejących na polskim rynku folkowym grup, która do dzisiaj utrzymuje się w ścisłej czołówce tzw. „kasowych” zespołów obok Zakopowera, Golec uOrkiestry, Brathanków czy Trebuniów-Tutków. To rozpoznawalne brzmienie i swoisty styl muzyki. To sceniczny, góralski SHOW porywający do wspólnej zabawy. Zespół, który wielki nacisk kładzie na warstwę tekstową (ludowe przekazy ustne) i muzykę (stare melodie i nuty z Podhala, Orawy czy Spisza) swoich utworów. KRYWAŃ spełnia oczekiwania najwybredniejszej publiczności. Przeboje zespołu promują polską kulturę wsi, jej piękno, witalność i prostotę dumnych, twardych ludzi. Ukazują wieś podhalańską i jej życie, z miłościami, zwadami i zmartwieniami, swojskim krajobrazem. Przywiązanie do regionu, wierność tradycji, rodzinie i nacji, honor i uczciwość – to wartości, których zespół z Zakopanego zawsze był orędownikiem.

„Krywań“ – bawi i uczy; uczy młodzież tego co kiedyś było wstydliwe – utożsamiania się z wsią polską, wyzbycia się małomiasteczkowego wstydu, doceniania „korzeni” i poczucia wartości. Poprzez liryczne, piękne teksty ballad góralskich opowiada o miłości i prostocie uczucia, opowiada o pięknie, które należy chronić i pielęgnować, w tym coraz bardziej materialistycznym, komercyjnym  życiu.

Posłuchajcie tego co najlepsze w muzyce i śpiewie.

Zespół występuje w składzie: Halina Jawór – śpiew, Ryszard Jawór – gitara basowa, Maciej Gruchacz – gitara, śpiew, Franciszek Seman – instrumenty klawiszowe, śpiew, Tadeusz Stasik „Michałek“ skrzypce, Kamil Januszek – perkusja, instrumenty perkusyjne.

Dyskografia zespołu Krywań (zamówienia CD email: krywan@krywan.pl)

1. Dobranoc Kochanie (min. Jurgowiańskie reggae, Zbójnicki, Pobili się Dunajcanie)
2. Kolędy Ojcu Świętemu Papieżowi Janowi Pawłowi II
3. Jawor, Jawor (min. Góralski rap, Sokole,sokole, Bez Wójtowe pole)
4. Dwie tęsknoty (min. Krywaniu, Krywaniu, Hej szalała, szalała)
5. Tęskne śpiewanie (min. Szalała, Szalała, Orawa, Pod jaworem, Elegia o śmierci)
6. Malowane słowa ( min. Motyl, Na nic to śpiewanie, Kołomyja, Nie zmogła go kula)
7. Kolędy – Wigilijna nocka
8. Krywań – Największe przeboje ( The best of …)

Na koncert zespołu KRYWAŃ zapraszamy w niedzielę 2 lipca na godz. 17:45.

Info: RO Zator

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
20.5 ° C
22.9 °
17.7 °
50 %
2.8kmh
97 %
sob.
19 °
niedz.
23 °
pon.
24 °
wt.
25 °
śr.
17 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -