-0.4 C
Zator
piątek, 6 grudnia 2024
- REKLAMA -

Jak wygląda pożegnanie przed kremacją?

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Kremacja ciała zmarłego jest coraz popularniejszą formą obrządku pogrzebowego. Jeszcze do niedawna do spopielenia zwłok podchodzono z dystansem, pojawiało się wiele wątpliwości przeróżnej natury – od kwestii moralności do obaw o przebieg ceremonii pogrzebowej. Obecnie kremowanie ciała nie budzi tak wielu emocji. Stało się naturalną częścią procesu przygotowania do pochówku, na którą decyduje się coraz więcej rodzin.

Zdjęcie: www.zadora24.pl

Decyzja o kremacji zwłok

Każdy doskonale wie, w jaki sposób odbywa się pogrzeb tradycyjny. Trumna z ciałem wystawiona w kaplicy, kościele lub – w przypadku pogrzebów świeckich –  w salce zakładu pogrzebowego, daje możliwość pożegnania się ze zmarłym w bardzo osobisty sposób. Wiele osób docenia fakt, że może ostatni raz dotknąć dłoni, złożyć pocałunek na policzku lub dłuższą chwilę zatrzymać wzrok na twarzy bliskiego zmarłego ze świadomością, że za moment, po zamknięciu wieka trumny, ponowne zobaczenie się nie będzie możliwe. Ponieważ podczas pogrzebów tradycyjnych pożegnanie odbywa się na krótko przed złożeniem ciała do grobu, rodzina i przyjaciele ulegają złudzeniu, że niemal do samego końca uroczystości związanych z pogrzebem są blisko osoby zmarłej. Owo złudzenie jest często przyczyną niepodejmowania decyzji o kremacji. Powstaje wrażenie, że kremacja niejako przedwcześnie odbierze możliwość „kontaktu” ze zmarłym. Myśl ta jest dla wielu ciężarem, którego nie chcą dodatkowo odczuwać w i tak niezwykle bolesnych chwilach po śmierci bliskiej osoby. Przed decyzją o spopieleniu ciała warto poznać sposób, w jaki rodziny żegnają się ze swoimi bliskimi przed aktem ciałopalenia. Ostatnie pożegnanie ma miejsce wprawdzie nieco szybciej, niż przed samym pochówkiem, absolutnie nie jest jednak pozbawione momentu sentymentalnej bliskości ze zmarłym.

Kremacja Wadowice

Na terenie Wadowic jest wiele zakładów pogrzebowych, które specjalizują się w kremacji zwłok. Jednym z nich jest firma pogrzebowa Pana Marka Zadory, która wykonuje kremacje zwłok. Organizuje pogrzeby kompleksowo oraz na najwyższym poziomie.

Przebieg wydarzeń w Domu Pogrzebowym Wadowice

Aby skremować ciało, dom pogrzebowy musi otrzymać akt zgonu oraz zgodę zmarłego lub jego rodziny na kremację. Po otrzymaniu kompletu dokumentów przygotowania do pogrzebu ruszają. W przypadku pogrzebów tradycyjnych ciało złożone w trumnie znajduje się w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, tj. kaplicach lub salkach pogrzebowych aż do mszy (w przypadku obrządków świeckich do momentu spotkania bliskich i wspólnego wspominania zmarłego), po której następuje odprowadzenie ciała na miejsce wiecznego spoczynku. Pożegnanie ze zmarłym ma wówczas miejsce podczas lub krótko przed rozpoczęciem mszy pogrzebowej. Po podjęciu decyzji o kremacji zmienia się jedynie kolejność etapów pogrzebu. Po śmierci bliskiego zakład pogrzebowy zabiera ciało i składa je, podobnie jak przed pogrzebem tradycyjnym, w kaplicy lub salce domu pogrzebowego. Następne czynności zależą w dużej mierze od rodziny. Może ona zlecić pracownikom zakładu zabiegi pielęgnacyjne i/lub ubranie zmarłego lub może chcieć wykonać to samodzielnie. W tym ostatnim przypadku zakład pogrzebowy zajmuje się wyłącznie sprawami organizacyjnymi. Gdy nadchodzi czas spopielenia zwłok, bezpośrednio przed tym wydarzeniem organizowane jest pożegnanie ze zmarłym. Rodzina i przyjaciele mają szansę pożegnać się z bliską osobą dokładnie tak, jak podczas pogrzebu tradycyjnego. Pożegnanie ma miejsce w domu pogrzebowym w obecności (lub bez) księdza lub podczas mszy w kościele, gdzie odbywa się specjalna msza święta w intencji zmarłego. Jest to moment, w którym rodzina i przyjaciele mogą podejść do ciała, zobaczyć i dotknąć zmarłego po raz ostatni. Następnie ciało zostaje poddane kremacji, podczas gdy najbliżsi mogą zazwyczaj udać się do sali domu pogrzebowego, aby wspólnie kontynuować modlitwę za zmarłego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której krematorium jest oddalone od siedziby zakładu pogrzebowego, a ciało musi zostać przetransportowane.

Ostatnia droga na Cmentarz Wadowice

Po kremacji dalsza część obrządku pogrzebowego wygląda już dokładnie tak samo, jak w przypadku pogrzebu tradycyjnego. Bezpośrednio przed złożeniem urny z prochami do miejsca spoczynku odbywa się msza (na cmentarzu lub w kościele) oraz składane są wiązanki kwiatów. Jest to również czas pożegnania dla dalszych znajomych, którzy wyrażają chęć i potrzebę uczczenia pamięci zmarłego poprzez swoją obecność na pogrzebie. Po nim zakład pogrzebowy przewozi urnę do miejsca docelowego na cmentarzu w obecności zgromadzonych bliskich i przyjaciół zmarłego oraz innych uczestników pogrzebu. Przed złożeniem do grobu odbywa się modlitwa, a po uroczystości zakład pogrzebowy układa na grobie złożone kwiaty i znicze. W związku z podobnym sposobem odbywania się ceremonii pogrzebowych po kremacji oraz możliwością pożegnania się z ciałem zmarłego, coraz więcej osób traktuje kremację jako pogrzeb składający się z dwóch etapów. W tym procesie niejednokrotnie odnajdują wręcz szansę dwukrotnego pożegnania bliskiego, co daje im z kolei poczucie trwającej nieco dłużej obecności przy nim. W wielu przypadkach ma to zatem zbawienny wpływ na psychikę członków rodziny i przyjaciół oraz pozwala lepiej oswoić się z koniecznością ostatecznego rozstania. Niewątpliwie jest to zatem ważny powód, dla którego kremacja ciał jest coraz częściej wybieraną formą pogrzebu.

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
-0.4 ° C
2 °
-0.4 °
90 %
1.7kmh
100 %
pt.
2 °
sob.
6 °
niedz.
4 °
pon.
4 °
wt.
3 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -