26 C
Zator
sobota, 15 czerwca 2024
- REKLAMA -

Energylandia na starcie sezonu z prestiżową nagrodą dla Zadry!

Musisz przeczytać

- REKLAMA -
energylandia
Energylandia

Dopiero, co wystartował nowy sezon zabawy w Energylandii, a już ten Park Rozrywki otrzymał nagrodę dla swojego roller coastera. Mowa o tytule #CoasterMadness2022, który przyznawany jest przez fanów kolejek górskich z całego świata.

To właśnie oni z niebywałą dokładnością i szerokim spectrum wiedzy technicznej na temat roller coasterów corocznie organizują plebiscyt na najlepsze tego typu atrakcje. Tegoroczne pierwsze miejsce zostało przyznane polskiemu parkowi rozrywki, a dokładnie znajdującej się w nim Zadrze! Tym większe jest to wyróżnienie dla Energylandii, bowiem Zadra jest pierwszym europejskim roller coasterem, który wygrał ten prestiżowy plebiscyt!

Zadra to nazwa najwyższego na świecie drewnianego coastera, którego premiera odbyła się w 22 sierpnia 2019 roku. Ta niezwykła konstrukcja to kolejny rekord i piętnasty z kolei roller coaster w Parku Rozrywki Energylandia w Polsce. Obecnie Park ma łącznie 18 roller coasterów, a w tym roku planuje oddać dwa kolejne – dedykowane rodzinom (Choco Chip Creek i Honey Harbour).

W roller coasterze Zadra (typ: Hybrid Mega Wooden Coaster ) została zastosowana innowacyjna technologia związana z nowym sposobem tłumienia drgań, uzyskanym dzięki użyciu w konstrukcji roller coastera specjalnych, opatentowanych urządzeń – tzw. „wibro-izolatorów”, których innowacyjność polega na pasywnym tłumieniu szkodliwych drgań wysokoczęstotliwościowych. Ten innowacyjny system pozwala na izolację drgań mocowania toru oraz podstawy wózka, zmniejsza poziom hałasu, wydłuża czas eksploatacji systemu jezdnego, skraca czas obsługi technicznej oraz zmniejsza koszty eksploatacji. Dodatkowo zapewnia wyjątkowy komfort dla pasażerów oraz niesamowite wrażenia z przejażdżki tym najwyższym i najszybszym hybrydowym nowym roller – coasterem świata.

Zadra osiąga zawrotną prędkość 121 km/h. Kolejka wynosi nas na 63,8 metry wysokości po torze o długości 1316 m. Jednorazowo wagon kolejki zabiera 24 osoby, ale to nie koniec atrakcji. Przejazd tym ekstremalnym roller coasterem gwarantuje liczne zwroty, czyli tak zwane inwersje, których atrakcja posiada będzie aż 3. Pierwszy spadek może zapierać dech w piersiach, bowiem jego nachylenie jest równe 90 stopniom. Dla lubiących szybować w chmurach, producenci atrakcji zapewnili efekty nieważkości, niespodziewane efekty grawitacyjne oraz panoramiczne widoki na malownicze okolice.  Projekt powstał dzięki synergii dwóch potężnych firm: amerykańskiej Rocky Mountain Constructions oraz holenderskiej Vekomy. Wagony i aranżacja Zadry nawiązują do średniowiecznej krainy smoków.

Wooden coastery to konstrukcje drewnianych kolejek będących symbolem wielu parków rozrywki na całym świecie. Roller coaster przypomina oldschoolową konstrukcję, lecz jest bardziej zaawansowany technologicznie niż coastery stalowe. Zadra jest modelem hybrydowym, co oznacza, że zbudowano ją z dwóch materiałów drewna i stali. Posiada drewniany stelaż oraz stalowy tor, a także stalowe płyty, spojenia, stopy czy wsporniki. Budowa, w którą zaangażowanych było ponad 300 osób rozpoczęła się w listopadzie 2018 a zakończyła w sierpniu 2019. Drewno do budowy kolejki pochodzi ze Stanu Georgia w USA, to niezwykle twarda i odporna na warunki atmosferyczne sosna żółta.

Tempo Energylandii jest niebywale szybkie i z pewnością efekty prac zespołu ludzi tworzących to niesamowite miejsce zaskoczą nas jeszcze nie raz. A przekonać się o tym możemy osobiście odwiedzając ten Park Rozrywki w najbliższy weekend 9-10 kwietnia lub od Lanego Poniedziałku (18 kwietnia) codziennie od 10:00 do 18:00. Kalendarz otwarcia i wydarzeń znaleźć można TUTAJ. Bilety on-line można kupić TUTAJ.

energylandia-zadra
Energylandia
- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie małe
26 ° C
26.1 °
25.5 °
51 %
3kmh
34 %
sob.
26 °
niedz.
19 °
pon.
25 °
wt.
28 °
śr.
23 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -