1.3 C
Zator
środa, 1 lutego 2023
- REKLAMA -

Brudna wizytówka Andrychowa. Kto umyje samolot?

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Stojący przy ul. Krakowskiej samolot od dawna jest nie tylko symbolem miasta i pomnikiem w hołdzie poległych lotników, ale również elementem orientacyjnym pozwalającym ustalić swoją lokalizację w Andrychowie. Problem w tym, że niewątpliwie zaszczytna wizytówka Andrychowa w chwili obecnej bardziej straszy, niż wzbudza wdzięczność i szacunek dla lotników poległych w obronie ojczyzny podczas II Wojny Światowej.

Stary Lim-2 na przestrzeni kilkudziesięciu lat narażony był na działania warunków atmosferycznych. Deszcze, opady śniegu, porywiste wiatry, a także położenie przy ruchliwej drodze sprawiły, że siłą rzeczy powierzchnia samolotu uległa zabrudzeniu. Dawny blask zniknął, a pęknięta szyba w kadłubie odbiera mu majestatyczności.

Nie jest tak, że nikt nie zainteresował się niszczejącym pomnikiem. Najpierw Tomasz Żak, burmistrz miasta, w 2013 roku obiecał odrestaurować samolot, rok później inicjatywę przejęli członkowie stowarzyszenia Teraz Andrychów. Deklaracje jak do tej pory nie przełożyły się jednak na działania. Samolot jak stał brudny, tak stoi po dziś dzień.

Piotr Kucharski ze stowarzyszenia Teraz Andrychów tłumaczy, że sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Umycie samolotu musi odbyć się zgodnie z przepisami prawa, a więc za zgodą Andorii (która jest własnością pomnika) oraz Tesco (która to firma jest właścicielem działki, na której stoi Lim-2). Pomimo usilnych starań i masy zgromadzonych dokumentów w tej sprawie, członkom stowarzyszenia nadal nie udało się uzyskać pozwolenia na realizację przedsięwzięcia. Poważnym utrudnieniem jest fakt, że samolotu nie można umyć byle czym. Aby nie doprowadzić do uszkodzeń, konieczna jest zgoda konserwatora zabytków z Krakowa, który nie dopuści do czyszczenia, jeśli nie odbędzie się ono przy użyciu nieszkodliwych środków dla powierzchni pomnika.

Sprawa jest zawiła i niełatwa, a żadna ze stron nie może „postawić kropki nad i”. Czy radna Dorota Magiera, która ostatnio również wyraziła zainteresowanie problemem, przyczyni się do przeskoczenia przeszkód i umycia brudnej chluby Andrychowa?

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
opady śniegu
1.3 ° C
2.9 °
-0 °
98 %
8.8kmh
100 %
śr.
2 °
czw.
2 °
pt.
3 °
sob.
1 °
niedz.
-2 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -