20.9 C
Zator
wtorek, 28 maja 2024
- REKLAMA -

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Zajęcia profilaktyczne. [FOTO]

Musisz przeczytać

- REKLAMA -
11 października 2021 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zatorze, odbyły się zajęcia profilaktyczne o tematyce bezpieczeństwa dziecka, przeprowadzone przez przedstawicieli „Akademii Bezpieczeństwa Fundacji PZU” oraz policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Oświęcimiu oraz Komisariatu Policji w Zatorze. 
 
Celem tej wyjątkowej akcji realizowanej w szkołach od 2017 roku przez Fundację PZU, jest zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży na temat współczesnych zagrożeń oraz właściwego zachowania wobec nich, czyli edukacja w zakresie bezpieczeństwa.
Podczas zajęć w ,,Akademii Bezpieczeństwa” pod okiem fachowców dzieci uczą się podstawowych zasad bezpieczeństwa w czterech strefach: strefie bezpiecznego ruchu i rozrywki, strefie teatru, strefie pierwszej pomocy oraz strefie bezpiecznego dorastania. W każdej ze stref przewidziano gry, zabawy i konkursy sprawdzające wiedzę i umiejętności dzieci z zakresu bezpieczeństwa.

Strefa bezpiecznego ruchu i rozrywki

To strefa, w której uczniowie na terenie mobilnego miasteczka ruchu drogowego, składającego się z ścieżek, skrzyżowań, mini znaków drogowych oraz sygnalizacji świetlnej, sprawdzili swoje umiejętności w zakresie poruszania się po drodze zarówno pieszo jak i na rowerach. Przypomnieli sobie podstawowe zasady ruchu drogowego, zapoznali się z niebezpieczeństwami jakie kryje za sobą nieprzestrzeganie przepisów i brawura na drodze. W tej strefie nad bezpieczeństwem uczniów czuwali policjanci, którzy uczyli młodych uczestników ruchu drogowego w jaki sposób należy się poruszać po drodze w przypadku gdy to policjant reguluje ruchem drogowym. Ponadto w tej strefie dzieci miały możliwość wsiąść do symulatora zderzeniowego oraz do symulatora dachowania. W pierwszym urządzeniu dzieci doświadczyły, co dzieje się z pasażerem pojazdu w trakcie wypadku, natomiast w drugim urządzeniu dzieci doświadczyły, co dzieje się z pasażerem w przypadku dachowania pojazdu.

 Strefa teatru

W tej strefie dzieci uczestniczyły w interaktywnym spektaklu o tematyce bezpieczeństwa dziecka w domu, podczas kontaktów z obcymi, czy też podczas zabaw na świeżym powietrzu. Poruszono również zagadnienia związane z zagrożeniami czyhającymi w Internecie, w którym również  należy przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa. 
 

Strefa pierwszej pomocy

Zajęcia z pierwszej pomocy były poprowadzone przez ratownika medycznego, który pokazał w jaki sposób należy przeprowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową, a także zaprezentował jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy w różnych niebezpiecznych wypadkach zagrażających życiu lub zdrowiu. Następnie dzieci miały możliwość w praktyce sprawdzić swoje umiejętności. Ponadto w tej części ratownik przypomniał również o zasadach, które należy stosować, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się COVID-19.  
 

Strefa bezpiecznego dorastania

W tej strefie zaprezentowana została rola Internetu oraz mediów społecznościowych w życiu młodych ludzi, gdzie mogą się oni zetknąć z agresją oraz „hejtem”, a który może mieć bardzo poważne skutki dla młodego człowieka. W tym bloku tematycznym zaprezentowano w jaki sposób należy przeciwdziałać temu problemowi. Ponadto zajęcia w tej strefie podejmowały również tematykę związaną z zagrożeniami związanymi ze spożywaniem alkoholu oraz zażywaniem narkotyków. Za pomocą alkogogli i narkogogli (symulatorów upośledzenia zmysłów występujących po spożyciu alkoholu czy narkotyków), młodzież miała możliwość  uświadomienia sobie jak używki obniżają koncentrację, spowalniają czas reakcji, powodują brak możliwości podjęcia prawidłowej reakcji na zagrożenie.
 
W trakcie zajęć uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz elementy odblaskowe.
 
FOTO: ZSO w Zatorze
- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie małe
20.9 ° C
22.5 °
20.6 °
60 %
2.2kmh
42 %
wt.
24 °
śr.
21 °
czw.
22 °
pt.
23 °
sob.
21 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -