13.7 C
Zator
czwartek, 28 marca 2024
- REKLAMA -

9 lutego dniem Bezpiecznego Internetu

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

9 lutego 2016r. pod hasłem „Lepszy Internet zależy od Ciebie!” będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu. DBI obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

Organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, gazetek szkolnych, kampanii informacyjnych, konkursów) oraz zgłaszania ich za pośrednictwem umieszczonego na stronie formularza.

Podczas obchodów DBI chcemy podkreślić to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcemy również zwrócić szczególną uwagę na potencjał sieci, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.

W w/w akcję włączą się również policjanci z powiatu oświęcimskiego, którzy  już od kilku lat systematycznie, podczas spotkań z uczniami szkół,  informują ich o zagrożeniach, z którymi mogą spotkać się „ sieci”, promują bezpieczeństwo w Internecie, a także uświadamiają o rodzajach i grożących nieletnim  konsekwencjach za czyny dokonane za pośrednictwem Internetu.

Przypominamy więc:

 Jesteś rodzicem lub opiekunem? Sprawdź, co możesz zrobić?

  • Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak korzysta z Internetu i jakie obowiązują w nim zasady.
  • Staraj się nauczyć je szacunku do innych tak, by nie obrażało użytkowników Internetu, nie przyłączało się do hejtu oraz nie było obojętne na przemoc w stosunku do innych.
  • Poinformuj dziecko, że to, co publikuje w sieci nigdy nie jest w pełni anonimowe. Zawsze można dotrzeć do autora komentarza lub wpisu.
  • Przekonaj dziecko, by informowało Cię o zauważonych przejawach mowy nienawiści lub hejterstwa.
  • Naucz je krytycznego podejścia do komentarzy w Internecie. Niektórzy publikują kontrowersyjne komentarze tylko po to, by wywołać agresję i falę oburzenia.

Użytkownicy Internetu nie pozostają bezbronni wobec agresywnych, wulgarnych czy obraźliwych treści. Większość portali daje możliwość zgłaszania nadużyć bezpośrednio w sekcji komentowania lub za pomocą poczty elektronicznej do administratorów serwisów. Jakość debaty internetowej zależy od wszystkich jej uczestników, również od reagujących czytelników. W niektórych przypadkach hejterskie komentarze można zgłaszać na Policję. Obraźliwe komentarze w Internecie mogą wyczerpywać znamiona przestępstw m.in. groźby karalnej – art. 190 Kodeksu Karnego, zniesławienia – art. 212 Kodeksu Karnego, znieważenia osoby – art. 216 Kodeksu Karnego. Karana jest także mowa nienawiści – art. 256 i 257 Kodeksu Karnego.

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
13.7 ° C
15.4 °
13 °
53 %
7.2kmh
95 %
czw.
14 °
pt.
16 °
sob.
23 °
niedz.
22 °
pon.
25 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -