0.5 C
Zator
wtorek, 31 stycznia 2023
- REKLAMA -

Nowe plaże dla rybitw

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie zakończyła prace odtworzeniowe na dwóch zbiornikach pożwirowych między Zatorem i Babicami. Dzięki tym działaniom żwirowe plaże na nowo staną się miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków, w tym rybitwy rzecznej, otoczonej szczególną opieką w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL.

Wybrany przez RDOŚ w Krakowie wykonawca odtworzył żwirowe plaże na Zakolu A oraz Zakolu B – zbiornikach powstałych w dawnych zakolach Wisły, z których w ostatnich latach wydobywano piasek. Z wybranych powierzchni usunięto roślinność i rozłożono folię utrudniającą zarastanie plaż, a następnie wykonano specjalny drenaż zabezpieczający ptaki przed podtopieniem. Na plażach wysypano również żwir i ustawiono drewniane daszki, które mają chronić pisklęta rybitw przed deszczem i słońcem. Powstałe w ten sposób plaże mają łączną powierzchnię ok. 700 m2.

Foto: RDOŚ

- REKLAMA -

Popularne

2 KOMENTARZE

  1. No tak cały ekosystem Natury 2000 na stawach został zaburzony …od dwóch lat inwestycja za inwestycją przy ul.Stawowej niszczy Naturę 2000 i siedliska rzadkich gatunków ptaków..ważniejsze inwestycje nietutejszych przedsiębiorców ,którzy płacą podatki nie przekładając się zupełnie na to co tak naprawdę ważne…pytanie do Szanownego Pana Burmistrza co z siedliskami ptaków A także ludności w Zatorze,która jest zmęczonakorkami, ruchem,.. hałasem i mówimy tutaj również o hałasie nocnym..Bo niestety imprezy i hałas z namiotu sferycznego udziela się w nocy na ulicy Stawowej …kto daje pozwolenie na wybudowanie namiotu przy Naturze 2000 i oczywiście rdzenni mieszkańcy nie mają nic do powiedzenia ..A najwygodniej to byłoby aby wręcz wyprowadzili się z tych terenów bo zaburzaja pobyt turystom odpoczywajacym tutaj po nocnych imprezach..Hmm nie ma ptaków i mieszkańców też już będzie coraz mniej ..Przykra sprawa ale taka jest prawda,..

  2. No tak musimy robić nowe siedliska dla ptaków bo naturalne np.na Bugaju na stawie” Staw pod obrazkiem” zostały zaburzone przez muzykę która jest puszczana w okresie letnim do godz.23 a dochodzi z nowo powstałego obiektu Scandi Beach na ul .Stawowej A absurdem jest to że staw ten jest w strefie Natura 2000 I żab też już nie słychać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
słabe opady śniegu
0.5 ° C
2.3 °
-0.6 °
97 %
6.2kmh
100 %
wt.
1 °
śr.
2 °
czw.
2 °
pt.
3 °
sob.
1 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
%d bloggers like this: