„Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”
Do prawidłowego rozwoju życia dziecka w każdym wieku potrzebny jest ruch i aktywność fizyczna na co dzień. Powstają kampanie i akcje reklamowe propagujące ruch i zdrowy tryb życia no bo które dziecko spędza dziś pół dnia na podwórku, placu zabaw lub na boisku? Dziś namawiamy nawet na lekcje wfu które powinny być frajdą i przyjemnością a przecież aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na układ mięśniowy, kostny i na funkcjonowanie naszego organizmu.
Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, wpatrzeni w ekran komputera, telewizora, telefonu czy tabletu.. Rozwój komputerów, brak czasu i szybkie tempo życia nie sprzyjają zdrowiu, a coraz więcej dzieci ma nieprawidłową postawę, skarży się na różne dolegliwości bólowe.
Wady postawy ciała i stóp to wciąż rosnący problem wśród dzieci i młodzieży. Powstają z różnych przyczyn: jako wady wrodzone lub genetyczne kręgosłupa ale także jako wady nabyte spowodowane nieprawidłowymi nawykami: zbyt mała aktywność fizyczna, ciągłe siedzenie przed telewizorem i komputerem, źle dobrane obuwie i nieprawidłowo noszony plecak a nawet nie dostosowane biurko czy krzesło w domu i w szkole. Do nieprawidłowości w postawie przyczyniają się także otyłość, a nawet, co może wydawać się nieprawdopodobne, wada wzroku.
Bywa również że wada postawy spowodowana jest nieprawidłowym rozkładem napięcia mięśniowego czyli obniżonym lub wzmożonym napięciem mięśniowym.
Wady postawy nie dotyczą jedynie kręgosłupa, obejmują i wpływają na całe ciało, dotyczą także ustawienia kolan i stóp, bioder, barków a także głowy. Jeśli główne zaburzenie występuje w kręgosłupie będzie ono oddziaływać na całą sylwetkę, skrzywienie kręgosłupa powodować może asymetrię tułowia, złe ustawienie barków a co za tym idzie głowy, nieprawidłowe ustawienie miednicy a to zaś nieprawidłowy chód.
Każde odchylenie niezależnie w którym miejscu naszego ciała występuje, czy to skrzywienie kręgosłupa czy koślawe kolana, zawsze wpływa i może zaburzać całą sylwetkę. Jest to niezwykle ważne zarówno w profilaktyce schorzeń i wad postawy jak również w terapii. Zawsze musimy uwzględnić wszystkie czynniki które wpływają na postawę dziecka takie jak: sposób spędzania czasu wolnego, dostosowanie wysokości biurka, krzesła, oświetlenia do nauki, dobór odpowiedniego obuwia, tornistra do szkoły.
Jeśli „choruje” kręgosłup cierpi cała sylwetka. Wady postawy to pozornie niegroźne zaburzenia, które początkowo ciężko zauważyć, jednak nie leczone, z wiekiem, mogą powodować deformacje kręgosłupa, zaburzać oddychanie, wywoływać bóle głowy, trudności z bieganiem i wykonywaniem różnych aktywności fizycznych(skoki, skłony).
Sprawdź czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo, czy ma prawidłową postawę?
Wyróżnia się wady kręgosłupa takie jak:
Wady postawy obejmują również zaburzenia w obrębie klatki piersiowej: klatka kurza, klatka lejkowata oraz wady kończyn dolnych:
Zadbaj o to by dziecko zostało zbadane przez lekarza lub fizjoterapeutę na przykład podczas bilansu po to by zapobiec lub leczyć nawet niewielkie odchylenia.
Skontaktuj się z pielęgniarką szkolną, pediatrą lub fizjoterapeutą jeśli zauważasz coś niepokojącego.
W następnym artykule dowiesz się czego unikać, na co zwracać uwagę i jak dbać o dobrą postawę.
Zapraszam!
fizjoterapeuta
mgr Klaudia Wyrobiec