7.3 C
Zator
piątek, 31 marca 2023
- REKLAMA -

Kolejny bocian zimuje w naszej Gminie.

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Bocian Biały (Ciconia ciconia) to w naszym kraju oczywiście ptak lęgowy, będący jednym z symboli naszego kraju, ale mimo wszystko,  jednak migrujący. Opuszcza nasz kraj w poszukiwaniu zarówno ciepła, jak i również w poszukiwaniu odpowiednich, czynnych źródeł pożywienia. Koniec roku 2020 pozwolił nam zaobserwować ornitologiczną ciekawostkę. Otóż do stałego zimowego bywalca w Rudzach, dołączył kolejny miłośnik walorów naszego regionu – mamy stwierdzonego drugiego boćka zimującego w Gminie Zator.

O ile nasz bohater z Rudz ma potwierdzoną dysfunkcję uniemożliwiającą dalekie loty, o tyle obserwowany w Smolicach osobnik nie wykazuje braku mobilności. Czy to zapowiedź łagodnej zimy i wczesnej wiosny? A może stały, rozwijający się trend w naszej awifaunie? Tego jednoznacznie nie stwierdzimy.

Najważniejsze jest to, że każdy z naszych osobników potrafi wciąż używać skrzydeł, co pozwala na przemieszczanie się w poszukiwaniu pożywienia oraz skuteczną obronę przed drapieżnikami i innymi zagrożeniami.

Rudzki bociek zawdzięcza swą egzystencję głównie dzięki pomagającym mu mieszkańcom. Ostatnio dowiadujemy się, że z nie lada tarapatów wybawił go Pan Tadeusz S., ratując go gdy wpadł do rowu z wodą, z którego sam zapewne by się nie wydostał. Ptak z wdzięczności zamieszkał w pobliżu, zapewne z zamiarem dostarczenia wybawcy ogromu spływającego bocianiego szczęścia, jak też głosi legenda.

O kondycji i poczynaniach naszych zimowych gości zapewne jeszcze poinformujemy. Należy też dodać, iż oprócz gniazdujących latem bocianów białych, w naszym regionie coraz częściej obserwujemy bociana czarnego ( Ciconia nigra ). Ten kuzyn bociana białego charakteryzuje się bardziej skrytym życiem. Gniazduje w diametralnie innych warunkach niż biały, wykorzystując najczęściej starodrzewia, gdzie buduje swe gniazda.

Również w okolicach Rudz możemy w okresie lęgowym obserwować bociana czarnego popularnie zwanego Hajstrą, który odwiedza rudzki las i sąsiadujące stawy rybne. Dla porównania obok, zdjęć naszych dzielnych zimowych boćków białych publikujemy również zdjęcie bociana czarnego, oczywiście wykonane na terenie zatorszczyzny.

Info i foto: Sebastian Żabiński

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie umiarkowane
7.3 ° C
9.8 °
5.7 °
92 %
2.9kmh
61 %
pt.
15 °
sob.
11 °
niedz.
8 °
pon.
5 °
wt.
5 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -