-1 C
Zator
piątek, 22 stycznia 2021
- REKLAMA -

Kolejny bocian zimuje w naszej Gminie.

Musisz przeczytać

#ZATOR Szczepienia przeciw covid -19 na terenie naszej gminy.

Informacja dyrektora SZOZ w Zatorze o szczepieniach przeciw COVID-19 na terenie gminy Zator Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej w Zatorze został zakwalifikowany do  Narodowego Programu Szczepień...

#PIOTROWICE Mężczyzna zatruł się dymem.

Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu wyjaśniają okoliczności w jakich doszło do śmierci 68 – letniego mieszkańca Piotrowic....

Reprezentantka z Doliny Karpia, Alicja Kucia w gali finałowej Miss Polski Nastolatek.

Alicja Kucia pochodzi z Bachowic i została okrzyknięta najpiękniejszą nastolatką w Małopolsce. Już jutro będzie się starać o tytuł Miss Polski w swoim przedziale...

Sezonowa wyprzedaż w Salonie Magia Wnętrz w Zatorze. Upoluj wymarzone produkty w super cenie!

Salon Magia Wnętrz zaprasza na wyprzedaż sezonową do -50%. Jeżeli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie nie ponosząc przy tym dużych kosztów, skorzystaj z naszej wyprzedaży wyposażenia wnętrz. Czasem...
- REKLAMA -

Bocian Biały (Ciconia ciconia) to w naszym kraju oczywiście ptak lęgowy, będący jednym z symboli naszego kraju, ale mimo wszystko,  jednak migrujący. Opuszcza nasz kraj w poszukiwaniu zarówno ciepła, jak i również w poszukiwaniu odpowiednich, czynnych źródeł pożywienia. Koniec roku 2020 pozwolił nam zaobserwować ornitologiczną ciekawostkę. Otóż do stałego zimowego bywalca w Rudzach, dołączył kolejny miłośnik walorów naszego regionu – mamy stwierdzonego drugiego boćka zimującego w Gminie Zator.

O ile nasz bohater z Rudz ma potwierdzoną dysfunkcję uniemożliwiającą dalekie loty, o tyle obserwowany w Smolicach osobnik nie wykazuje braku mobilności. Czy to zapowiedź łagodnej zimy i wczesnej wiosny? A może stały, rozwijający się trend w naszej awifaunie? Tego jednoznacznie nie stwierdzimy.

Najważniejsze jest to, że każdy z naszych osobników potrafi wciąż używać skrzydeł, co pozwala na przemieszczanie się w poszukiwaniu pożywienia oraz skuteczną obronę przed drapieżnikami i innymi zagrożeniami.

Rudzki bociek zawdzięcza swą egzystencję głównie dzięki pomagającym mu mieszkańcom. Ostatnio dowiadujemy się, że z nie lada tarapatów wybawił go Pan Tadeusz S., ratując go gdy wpadł do rowu z wodą, z którego sam zapewne by się nie wydostał. Ptak z wdzięczności zamieszkał w pobliżu, zapewne z zamiarem dostarczenia wybawcy ogromu spływającego bocianiego szczęścia, jak też głosi legenda.

O kondycji i poczynaniach naszych zimowych gości zapewne jeszcze poinformujemy. Należy też dodać, iż oprócz gniazdujących latem bocianów białych, w naszym regionie coraz częściej obserwujemy bociana czarnego ( Ciconia nigra ). Ten kuzyn bociana białego charakteryzuje się bardziej skrytym życiem. Gniazduje w diametralnie innych warunkach niż biały, wykorzystując najczęściej starodrzewia, gdzie buduje swe gniazda.

Również w okolicach Rudz możemy w okresie lęgowym obserwować bociana czarnego popularnie zwanego Hajstrą, który odwiedza rudzki las i sąsiadujące stawy rybne. Dla porównania obok, zdjęć naszych dzielnych zimowych boćków białych publikujemy również zdjęcie bociana czarnego, oczywiście wykonane na terenie zatorszczyzny.

Info i foto: Sebastian Żabiński

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zator
mgła
-1 ° C
1.7 °
-5 °
100 %
1kmh
30 %
pt
7 °
sob
7 °
nie
1 °
pon
0 °
wt
-2 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -Olejki z konopi CBD
- REKLAMA -