Święta Bożego Narodzenia to okres radosny i wyczekiwany, ale jednocześnie mocno stresujący.

Z jednej strony radość spotkań rodzinnych, z drugiej stres przygotowań – sprzątanie, gotowanie, pieczenie, zakupy i znów po świętach – sprzątanie i odchudzanie…

Z jednej strony radość z otrzymanych prezentów – z drugiej kolejny stres – co komu kupić, gdzie i kiedy wybrać się na poszukiwanie prezentów. Ciągły brak czasu, brak pomysłów itp.

Jak nie ulec tej świątecznej gorączce i cieszyć się Świętami? Mamy kilka rad:

1. Pomyślcie, co możecie przygotować już

Przecież nie wszystkie potrawy świąteczne muszą być przygotowane w Wigilię. Śledzie, karp na kwaśno, piernik będą smaczniejsze, gdy przygotuje się je np. tydzień wcześniej.

Sporządź listę zakupów. Wiele rzeczy możesz kupić wcześniej, aby nie tracić czasu w kolejkach. Zastanów się nad prezentami. Wiele ładnych rzeczy szybko, wygodnie możesz zamówić przez internet. Kupując w ten sposób oszczędzasz swój czas i pieniądze. Wiele firm w sieci oferuje w okresie przedświątecznym rabaty i darmową wysyłkę. Kupuj u wiarygodnych sprzedawców i nie daj się skusić na niewiarygodne promocje, bo czas Świąt to nie tylko czas dobroci, ale czas żniw dla oszustów.

Jeśli wykonujecie sami ozdoby na choinkę lub pieczecie pierniki teraz jest na to już doskonały czas. Wstępne sprzątanie spokojnie też się może odbyć na kilka dni przed Świętami. Jeśli w okolicach 10 grudnia umyjecie okna, to nie zdążą się bardzo zabrudzić do Świąt. A przecież świat się nie zawali i Święta też się odbędą, jeśli nie umyjecie okien. Jeśli je będziecie myć na mrozie, to istnieje spore ryzyko, że dokładnie na Święta się rozchorujecie i spędzicie je z gorączką pod pierzyną.

2. Podzielcie się obowiązkami

Każda pani domu traktuje jako swój punkt honoru, aby w Święta było wszystko dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Nie rób wszystkiego sama. Ustalcie w rodzinie kto, co i kiedy zrobi. Mężczyźni nieźle umieją sprzątać, choć czasem się z tym skrzętnie ukrywają. Doskonale się sprawdzą w roli „rybich katów”.

Pozwólcie dzieciom ubrać choinkę i powiesić na niej swoje ozdoby. Wiadomo, że narobią bałaganu , a choinka może nie będzie do końca spełniać Twoich oczekiwań, ale poczują się ważne i docenione. Zobaczycie jak będą się chwalić gościom, że to ich dzieło.

Jeśli spędzacie Wigilię w licznym gronie, ustalcie, jakie potrawy kto przygotuje i weźmie ze sobą. To nie powiedziane, że gospodarze muszą wszystko przygotować. I tak mają najtrudniej, bo muszą po wszystkich myć naczynia i sprzątać.

3. Nikt nie jest idealny

muffinkTyle rzeczy do zrobienia, a tego w sklepie nie było, a tego jeszcze w domu brakło i trzeba dokupić, dzieci się nudzą i marudzą, a do tego presja czasu i frustracja gotowa. A jeszcze wkradnie się „złośliwość rzeczy martwych” i ciasto się przypali, barszcz nie ma odpowiedniego odcienia czerwieni, uszka się rozgotują, bombka się stłukła, a dopiero było posprzątane … Znacie to?

Najważniejsza jest atmosfera, a gdy jesteście w stresie mała rzecz jest w stanie wyprowadzić z równowagi i draka gotowa. Po co Wam to? Grunt to zachować spokój. Usiądźcie, weźcie trzy głębokie wdechy, uśmiechnijcie się do siebie. W końcu to Święta są dla ludzi, a nie ludzie dla Świąt.

4. Ciesz się Świętami

Szczególnie w tym Roku kalendarz nas rozpieszcza. Małym nakładem urlopu można mieć aż 12 dni wolnego. Korzystajcie, odpoczywajcie tak, jak chcecie i lubicie. Nie musicie być zmęczeni siedzeniem przy stole i oglądaniem telewizji. Spędźcie czas w gronie tych, których lubicie i kochacie – niekoniecznie w domu. Może wybierzcie się narty, albo ulepicie wielkiego bałwana, jeśli pogoda pozwoli? Może idźcie na łyżwy, a obejrzyjcie szopki w pobliskich kościołach?


swieta-wianekKorzystając z okazji składamy najlepsze życzenia – Zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wiele szczęścia, dobroci ludzkiej oraz udanych inwestycji finansowych i tanich kredytów w Nowym Roku.

Pamiętajcie, że jesteśmy blisko i zawsze służymy Wam fachowym doradztwem w zakresie oszczędzania i kredytowania. W naszej ofercie znajdziecie konto, lokatę lub kredyt dopasowany do Waszych potrzeb. Jeśli wyjeżdżacie na Święta zachęcamy do ubezpieczenia domu i mieszkania, abyście mieli prawdziwie spokojne Święta.

Zarząd i Pracownicy Banku Spółdzielczego w Zatorze
www.bszator.pl

bank spółdzielczy w zatorze

- Reklama - apartament zator Kotły Płonka Osiek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj