15.5 C
Zator
piątek, 5 czerwca 2020
- REKLAMA -

Houston, mamy problem! Czyli o tym, jak wybrać odpowiednią maseczkę ochronną

Musisz przeczytać

Poszukiwani świadkowie zdarzenia z udziałem mieszkanki Gminy Przeciszów

Wczoraj (1 czerwca br.) około godziny 16:30 w Wilkowicach koło Bielska-Białej doszło do poważnego wypadku. Według wstępnych informacji jadący z naprzeciwka samochód uderzył w...

Pomóż Natalce z Głębowic chorej na SMA. Zrób jej prezent w Dniu Dziecka

Prawie 5 letnia Natalka z Głębowic cierpi na SMA- rdzeniowy zanik mięśni. Bezlitosna choroba, która krok po kroku, odbiera władzę w mięśniach, od tych...

#ZATOR Wypadek na DK 44

Wczoraj wieczorem (27.05.2020) w Zatorze na ulicy Krakowskiej doszło do wypadku drogowego, w którym poważnie ranny został 30 – letni mieszkaniec Zatora. Mężczyzna kierując...

#ZATOR Zobaczcie ciekawy materiał wideo o Zatorze 🙂 WIDEO

Ze względu na wiele unikalnych cech Zator jest jednocześnie zwykłym i wyjątkowym miastem. Źródło: YT / Poland In
- REKLAMA -

W związku z pandemią COVID-19, od 16 kwietnia br. w Polsce obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych podczas przebywania w przestrzeni publicznej. Ich stosowanie zaleciła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), przede wszystkim jako jedną z metod chronienia ludności przed bezobjawowymi nosicielami koronawirusa. Ponadto mają zapewnić bezpieczeństwo osobom noszącym, ale pod warunkiem, że są używane zgodnie z podstawowymi zasadami higieny.

Warto nadmienić, iż żadna maseczka nie chroni przed wirusami i innymi patogenami ze stuprocentową skutecznością. Jednak różnorodne typy i modele zapewniają zróżnicowane poziomy bezpieczeństwa. Właściwości, rodzaj i jakość materiałów, z których maseczki zostały uszyte stanowią o stopniu ochrony, komforcie użytkowania i wielu ważnych aspektach ich stosowania.

Rodzaje maseczek

Obecnie obserwujemy wysyp ofert z różnego rodzaju maseczkami zarówno tych jednorazowych, jak i wielorazowych. Maseczki ochronne mają szerokie zastosowanie,
więc wyróżniamy następujące typy: przeciwpyłowe, przeciwkurzowe, antysmogowe,
z przeznaczeniem do gabinetów kosmetycznych czy miejsc użyteczności publicznej jak: przychodnie, szpitale, sklepy itp.

Maseczki dostępne na rynku (oprócz specjalistycznego sprzętu chirurgicznego) nie są wyrobami medycznymi, ponieważ są niejałowe i nie spełniają warunków o atestowanej sterylności. Jednakże w codziennym użytkowaniu nie potrzebujemy aż tak specjalistycznej ochrony ze względu na ogólny dystans społeczny. Ale także dlatego, że dostęp do niej jest ściśle ograniczony ze względu na wysokie zapotrzebowanie ze strony instytucji zdrowia publicznego.

Jak się chronić na miarę dostępnych możliwości?

W kategorii maseczek ochronnych jednorazowego użytku znajdują się przede wszystkim tzw. maseczki chirurgiczne, wyprodukowane z włókniny polipropylenowej. Bywają przydatne w sytuacjach, gdy nie ma możliwości wyprania i odkażenia maseczki wielorazowej, jak również w przypadku krótkich wyjść. Z uwagi na szybką absorpcję wilgoci, należy stosować je maksymalnie przez godzinę, a następnie wyrzucić.

Popularne są również jednorazowe maseczki przeciwpyłowe. Na co dzień można je spotkać wśród pracowników zakładów przemysłowych. Oznaczone są symbolem „NR”. Mogą być noszone dłużej niż chirurgiczne – do 8 godzin.

 Alternatywą dla jednorazówek są maseczki wielokrotnego użytku. Można poddać je praniu w temperaturze min. 60ºC i prasowaniu, bezpośrednio po użyciu w celu zachowania higieny oraz przywrócenia bakteriologicznej czystości materiału.

Wśród maseczek wielorazowych można wyróżnić maseczki antysmogowe, oznaczone symbolem „R” i zaopatrzone w wymienne filtry oraz bawełniane, przeważnie szyte
w domu. Warto dodać, że różnorodność asortymentowa maseczek bawełnianych sukcesywnie się zwiększa, co pozwala na wybór tej najbardziej odpowiedniej.

Jaką maseczkę wybrać, aby się chronić?

Każdy producent i ekspert będzie wskazywał zalety poszczególnych rodzajów masek ochronnych. Warto jednak pamiętać, że istnieją pewne zasady, którymi należy się kierować przy ich wyborze.

Jeśli decydujemy się na zakup maseczki ochronnej wielorazowego użytku (aspekt ekonomiczny, komfort noszenia), nie musimy korzystać z asortymentu ściśle medycznego, ale koniecznie należy zwrócić uwagę na:

  • Rodzaj materiału, z którego wykonano maseczkę – zalecana jest naturalna bawełna organiczna posiadająca właściwości termoregulacji, o dużym stopniu cyrkulacji powietrza i higroskopijności oraz antyalergiczna. Miękkość bawełny zapobiega powstawaniu podrażnień czy odparzeń − najlepsza będzie ta niepoddawana zabiegom chemicznym, np. wybielanie chlorem. Ponadto proces oddychania powinien być jak najbardziej komfortowy, pomimo bariery przysłaniającej nos i usta.
  • Certyfikat materiału bawełnianego – Oeko-Tex® Standard 100 − stosowany dla tekstyliów dopuszczonych do kontaktu ze skórą człowieka, wolnych od substancji chemicznych i toksycznych − bardzo ważny aspekt zdrowotny.
  • Higieniczne wykończenie tekstyliów, czyli uszlachetnienie, np. bawełna z jonami srebra, które działają antybakteryjnie. Wykorzystują to producenci materaców, opatrunków i innych tekstyliów, poddając tkaniny zabiegom takim jak SilverPlus®.

SILVERPLUS® jest antybakteryjnym, higienizującym środkiem na bazie srebra, który zapobiega namnażaniu się bakterii na powierzchni tekstyliów.

Naturalna równowaga flory bakteryjnej skóry i ciała nie zostaje przy tym naruszona.

SILVERPLUS® wykazuje 95% skuteczność antymikrobową, zapewniając w ten sposób higienę i świeżość.

  • Efekt antybakteryjny skuteczny efekt bakteriostatyczny wobec dużej liczby bakterii, w tym MRSA (gronkowiec złocisty oporny na metycylinę), a także wobec niektórych drożdży i mikrogrzybów.
  • Zapobieganie przykrym zapachom redukuje namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie przykrych zapachów.
  • Przeciw roztoczom zabieg przerywa łańcuch pokarmowy roztoczy, dzięki czemu wyroby jemu poddane pozostają wolne od roztoczy.

Maseczka ochronna jest produktem, który ma kontakt ze skórą twarzy oraz ma wpływ na jakość powietrza przechodzącego przez drogi oddechowe człowieka. Oprócz skutecznej ochrony przed patogenami, powinna być delikatna dla skóry i nie powodować podrażnień czy odczynów alergicznych. Należy szczególnie mieć to na uwadze w przypadku dzieci.
W zależności od indywidualnych potrzeb, spośród oferowanych modeli można wybrać najwygodniejszy − niezależnie od tego czy preferuje się krój klasyczny, czy bardziej dopasowany do kształtu twarzy. Można również zaopatrzyć się w zestaw składający się
z maseczki i wymiennych wkładów. Z kolei dla dzieci oferowane są specjalne maseczki
w odpowiednio mniejszych rozmiarach.

Co ważne, dobrej jakości bawełna jest materiałem na tyle wytrzymałym, by było możliwe jej wielokrotne pranie i poddawanie wysokiej temperaturze. Ale jednocześnie na tyle delikatnym, by noszenie było komfortowe. Dzięki termoprzepuszczalności przewiewności, idealnie nadaje się na okres letni – a wszystko wskazuje na to, że nakaz noszenia maseczek będzie obowiązywał także w ciepłych miesiącach tego roku.

- REKLAMA -
strony www dla noclegów

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zator
słabe, przelotne opady deszczu
15.5 ° C
16.7 °
13.9 °
82 %
2.6kmh
75 %
czw
15 °
pt
18 °
sob
23 °
nie
21 °
pon
22 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -