14.7 C
Zator
piątek, 12 kwietnia 2024
- REKLAMA -
Otomaticgroup

Odkrywamy Skarby Doliny Karpia – izby regionalne

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

W ramach akcji promocyjnej #OdkrywamySkarbyDolinyKarpia rozpoczynamy tematykę związaną z Ekomuzeum Doliny Karpia. Zwiedzanie Ekomuzeum zaczniemy od izb regionalnych oferujących żywe lekcje historii regionu.

 

Ekomuzeum to sieć atrakcji w terenie prezentujących „żywe” dziedzictwo przyrodnicze, historyczne i kulturowe – pozwala w wyjątkowy sposób zobaczyć, poznać i doświadczyć różnych wartości regionu.

Ekomuzeum Doliny Karpia zaprasza w ciekawe zakątki, gdzie można podziwiać malownicze krajobrazy, poznać unikatową przyrodę, dowiedzieć się, na czym polega gospodarka stawowa oraz posmakować lokalnej kuchni, szczególnie potraw z wyjątkowych, hodowanych na miejscu ryb. Ekomuzeum to także okazja do spotkania z pasjonatami, którzy nie tylko opowiadają o swojej działalności, prezentują niezwykłe wyroby ale też uczą jak można je zrobić samemu.

Ekomuzeum tworzone jest przez niezwykłych ludzi, którzy dzielą się swoimi pasjami do wikliniarstwa, pszczelarstwa, malarstwa, gotowania czy historii. Ekomuzeum to miejsca, które tętnią życiem. Ich gospodarze zapraszają, aby odbyć niezwykłą przygodę. Przygodę tę można rozpocząć od izb regionalnych:

– Zwiedzanie Izby Regionalnej Ziemi Zatorskiej i Doliny Karpia w Zatorze odbywa się z przewodnikiem, który z pasją opowiada o historii księstwa zatorskiego, zabytkach ziemi zatorskiej, historii regionu pokazując bogatą kolekcję archiwaliów, a także przedmiotów użytkowych, rękodzieła i sztuki, takich jak: wyroby wikliniarskie, obrazy z plenerów malarskich, zegary, unikatowe druki i wiele innych. Podczas wizyty można poznać także historię gospodarki stawowej na Zatorszczyźnie, gdyż Izba gromadzi wiele eksponatów stanowiących przedmioty związane z hodowlą karpia zatorskiego.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.tmzz.eu oraz  www.ekomuzeumdolinykarpia.pl/20-ekomuzeumdolinykarpia-zwiedzanie-izby-regionalnej-ziemi-zatorskiej-i-doliny-karpia

– Izba Regionalna Doliny Karpia w Osieku posiada bogatą kolekcję przedmiotów użytkowych, rękodzieła i sztuki, na przykład starych żelazek, obrazów, zegarów, unikatowych druków i wielu innych. Znaczącą część zgromadzonych eksponatów stanowią przedmioty związane z hodowlą karpia osieckiego. Liczebnie dominują jednak przedmioty związane z kulturą materialną wsi i najbliższych okolic. Izba powstała z inicjatywy i w oparciu o prywatne zbiory pana Mariana Kocemby, który jest nie tylko przewodnikiem po Izbie ale również po Osieku i okolicy.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.ekomuzeumdolinykarpia.pl/7-ekomuzeumdolinykarpia-zwiedzanie-izby-regionalnej-doliny-karpia-w-osieku

– Zwiedzanie Izby Pamięci Generała Zygmunta Piaseckiego w Pałacu w Ryczowie może odbywać się indywidualnie lub z przewodnikiem, który przedstawi losy Generała na tle historii Polski lat 1914-1939. Podczas wizyty można zapoznać się z dziejami Pałacu w Ryczowie oraz obejrzeć eksponaty związane z historią walk o niepodległość kraju, a także z życiem prywatnym Generała, który – obdarzony talentem artystycznym – projektował w stylu art deco meble i przedmioty codziennego użytku, a także malował w technice akwarelowej. Na pamiątkę wizyty w Izbie Pamięci można wykonać osobiście i zabrać ze sobą odbitkę okolicznościowej pieczęci.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.palacwryczowie.pl oraz www.ekomuzeumdolinykarpia.pl/16-ekomuzeumdolinykarpia-zwiedzanie-izby-pamieci-generala-zygmunta-piaseckiego-w-palacu-w-ryczowie

– Izba Regionalna w Tomicach mieści się w małym, drewnianym domku o pow. 25 m2 zrekonstruowanym ze 100-letniego drewna z rozbiórki starego domu. Podstawowe wyposażenie Izby Regionalnej to stare meble, kredensy, łóżko, maszyny do szycia z różnymi podstawami, a także narzędzia rzemieślnicze, stolarskie, szewskie, krawieckie, fryzjerskie, murarskie. W zbiorach znajdują się też stare książki, czasopisma, plakaty oraz różne obrazy o tematyce religijnej. W posiadaniu są też drobne pamiątki takie jak: medale, plakietki, krzyże święte itp. Wokół domu znajdują się eksponaty o charakterze etnograficznym pochodzące z okolicznych terenów, a należą do nich: żarna, młynek do zboża, koryto drewniane, kosy, grabie, uprzęż dla konia, jarzma dla wołu, konwie. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej:
www.ekomuzeumdolinykarpia.pl/118-ekomuzeumdolinykarpia-zwiedzanie-izby-regionalnej-w-tomicach

– Zwiedzanie Izby Regionalnej w Ryczowie odbywa się z przewodnikiem, który z pasją opowiada o historii regionu pokazując bogatą kolekcję przedmiotów użytkowych, rękodzieła i sztuki, takich jak żelazka, obrazy, meble, unikatowe druki i wiele innych przedmiotów użytkowych. Podczas wizyty można poznać także historię, gdyż Izba gromadzi wiele eksponatów stanowiących przedmioty związane z lokalną społecznością.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: ekomuzeumdolinykarpia.pl/28-ekomuzeumdolinykarpia-zwiedzanie-izby-regionalnej-w-ryczowie-warsztaty-rekodziela

Wszystkie miejsca i ich oferty dostępne są na stronie internetowej:
www.ekomuzeumdolinykarpia.pl oraz na www.dolinakarpia.eu.

Zapraszamy do Ekomuzeum Doliny Karpia!

Info: Stowarzyszenie Doliny Karpia

- REKLAMA -
Otomaticgroup

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie małe
14.7 ° C
16.2 °
13 °
54 %
1.6kmh
26 %
pt.
20 °
sob.
21 °
niedz.
22 °
pon.
14 °
wt.
9 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -