7.8 C
Zator
wtorek, 21 marca 2023
- REKLAMA -

Odkrywamy Skarby Doliny Karpia – gmina Przeciszów

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

W ramach akcji promocyjnej #OdkrywamySkarbyDolinyKarpia nowy tydzień rozpoczynamy w zgodzie z przyrodą odwiedzając miejsca wyróżnione znakiem marki lokalnej Dolina Karpia w gminie Przeciszów.

 

Gmina Przeciszów to raj dla rowerzystów (spotyka się tam wiele dróg i ścieżek rowerowych) oraz dla fanów Nordic Walking (30 km tras o różnym poziomie trudności). Wielbiciele dzikiej przyrody również znajdą coś dla siebie. Na terenie stawów hodowlanych Przeręb wyznaczone zostały dwie niezwykle urokliwe ścieżki przyrodnicze pełne kameralnych punktów obserwacyjnych: „Marynin” oraz „Maurycy”. Warto również odwiedzić rezerwat przyrody „Przeciszów”, to blisko 90 hektarów pięknej leśnej przestrzeni dla obserwatorów natury.

Witrażowych kompozycji będących symbolem marki lokalnej Dolina Karpia w gminie Przeciszów można szukać w 2 miejscach:

–  uczestnicząc w wycieczce ornitologicznej po kompleksie stawowym „Przeręb”
– oraz w Villi Natura w Przeciszowie.

Wycieczka ornitologiczna z Towarzystwem na Rzecz Ziemi odbywa się po kompleksie stawowym Przeręb, który jest unikatowym siedliskiem ptaków. Przemierzając trasę „Marynin” (3,4 km) można spotkać i obserwować takie gatunki jak: podgorzałka, mewa czarnogłowa, rybitwa białowąsa, rybitwa rzeczna, bąk, bączek, kropiatka, zielonka, rybitwa czarna, podróżniczek (niemal wszystkie wpisane są do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt).

Bogactwo i dziedzictwo przyrodnicze kompleksu stawowego „Przeręb” to jeden
z najpiękniejszych skarbów Doliny Karpia oraz obszar chroniony – NATURA2000 „Dolina Dolnej Skawy”. Różnorodny ekosystem to także gratka dla osób, które interesują się fauną
i florą obszarów wodnych. Warto dodać, że dziedzictwo kulturowe tego regionu to współistnienie ptasiego królestwa i stawów karpiowych – unikalnych w polskiej gospodarce rybackiej, bo posiadających tradycje sięgające czasów średniowiecza.

Aby dłużej pozostać blisko natury warto zarezerwować nocleg w Villi Natura
w Przeciszowie. Na uwagę zasługuje przede wszystkim jej przepiękne położenie na unikalnym obszarze NATURA2000, gdzie każdego ranka gości budzi śpiew ptaków. Lokalizacja w pobliżu słynnych stawów to prawdziwy raj dla ornitologów i tych, którzy cenią spokój i ciszę przerywaną odgłosami przyrody. To nowoczesny i bardzo komfortowy obiekt, który sprzyja realizacji zamierzeń ruchu slow life oraz zachęca do doświadczania
i poznawania skarbów miejscowego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. To między innymi z tego względu działalność Villi została uhonorowana certyfikatem marki lokalnej Dolina Karpia.

Więcej informacji znajduje się na stronach:
www.dolinakarpia.eu/odkryj/wycieczka-ornitologiczna-po-kompleksie-stawowym-przereb/
www.villanatura.infowww.dolinakarpia.eu

Za tydzień zapraszamy do kolejnej gminy, tym razem skarbów marki lokalnej będziemy szukać w Tomicach!

 Zdjęcia: Marcin Gałek

Info: UM Zator

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
7.8 ° C
9.8 °
6.1 °
89 %
0.6kmh
99 %
wt.
7 °
śr.
12 °
czw.
16 °
pt.
20 °
sob.
13 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -