12.5 C
Zator
wtorek, 27 lutego 2024
- REKLAMA -

Siła improwizacji jest siłą jej wyobraźni – Anna Marchewka-Podbiał i jej życiowa pasja: batiki

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Potrzeba tworzenia jest dla niej silniejsza, niż wszystko inne. Ograniczenia nie istnieją, a każdą barierę można pokonać mocą wyobraźni. Od pięciu lat uprawia sztukę jawajską i dobrze wie, że to jest jej najlepsza „odskocznia” będąca jednocześnie spełnieniem artystycznych marzeń.

Anna Marchewka-Podbiał, bo o niej mowa, to prezes stowarzyszenia Nadzieja na stałe mieszkająca w Oświęcimiu. Jej hobby już dawno przestało być tylko pasją realizowaną w zaciszu domowym. Piękno batików docenili amatorzy sztuki, dzięki którym autorka doczekała się wystawy swoich prac w Oświęcimskim Centrum Kultury, a także własnych warsztatów batikowania w Domu Kultury w Zatorze czy w Caritas w Zatorze.

Dzisiaj jej wystawa dobiega końca, ale potrzeba tworzenia batików została zakorzeniona w świadomości Anny na tyle mocno, że nie porzuci jej już nigdy. Ta jakże interesująca sztuka jawajska jest techniką malarską wykorzystującą wosk nakładany warstwami na tkaninę, którą następnie zanurza się w barwniku. W ten sposób malowana jest tylko ta część tkaniny, która nie została pokryta woskiem. Batiki przyjmują nie tylko formę obrazów, wykorzystuje się je również w celu projektowania sukien, ozdabiania rolet czy poduszek.

Specjalnie dla czytelników serwisu Zator24, Anna zgodziła się udostępnić swoje prace. Niektóre z nich można jeszcze dziś oglądać na wystawie przy OCK, inne zostały opublikowane specjalnie dla was.

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
12.5 ° C
14.3 °
11.3 °
71 %
1.2kmh
100 %
wt.
12 °
śr.
11 °
czw.
14 °
pt.
15 °
sob.
16 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -