21.2 C
Zator
czwartek, 18 lipca 2024
- REKLAMA -

Zuchowa gra terenowa

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Harcerstwo kojarzy się z biwakowaniem i obozowaniem, jednak nieodłącznym elementem pracy harcerskiej są również gry terenowe. To doskonała forma spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, polegająca na docieraniu do kolejnych punktów, w których organizator przygotował zagadkę lub zadanie.  W sobotę 22 czerwca 2024 r. z okazji rozpoczęcia wakacji Namiestnictwo Zuchowe Hufca Ziemi Wadowickiej przygotowało Zuchową Grę Terenową dla zuchów, czyli najmłodszych członków Związku Harcerstwa Polskiego.

Gromady Zuchowe przybyły do wadowickiej siedziby harcerzy przy ul. Teatralnej 2 o godzinie 9.00, żeby rozpocząć wydarzenia powitalnym apelem, by następnie wyruszyć na 12 punktów gry terenowej, które dotyczyły zuchowego życia.

Na trasie gry zuchy napotykały zadania dotyczące podstaw wychowawczych w pracy z zuchami, czyli Prawa Zucha. To zbiór prosto sformułowanych określeń, na temat tego jaki każdy zuch powinien być, do jakiego ideału powinien dążyć. Na co dzień pośrednio każdy drużynowy zuchowy pracuję z Prawem Zucha podczas zbiórek zuchowych. Gra terenowa była dobrym czasem na sprawdzenie i utrwalenie wiedzy zuchów na temat jego znajomości.

Zadania gry rozwijały zuchy w sferze emocjonalnej i fizycznej. Na punktach gry, by pokazać, że zuchy starają się być coraz lepsze – układały proste melodyjki na bum bum rurkach, inscenizowały swoją interpretację jednego z punków Prawa Zucha „Zuch pamięta o swoich obowiązkach”, a tworząc budowle z klocków i grając w kulki ćwiczyły swoją pamięć, spostrzegawczość i zaradność. Trasa gry przebiegała przez Wadowice, a pracując z mapą, zuchy mogły sprawdzić znajomość tego miasta.

W grze wzięły udział zuchy z terenu działania Hufca Ziemi Wadowickiej:

  • 8 Gromada Zuchowa „Tęczowe Karpiki” z Zatora,
  • 10 Gromada Zuchowa „Błękitne Płomyki”,
  • 15 Gromada Zuchowa „Wodni Przyjaciele” z Choczni,
  • 16 Gromada Zuchowa „Przyjaciele Paddingotna” z Wysokiej.

Grę pomogła zorganizować kadra harcerska z Suchej Beskidzkiej, Wadowic i okolic. Sobotnia Zuchowa Gra Terenowa była miłym rozpoczęciem wakacji dla prawie 80 zuchów i harcerskiej kadry. To dopiero początek wakacyjnych przygód, ponieważ zuchy i harcerze należący do Hufca Ziemi Wadowickiej wezmą w tym roku udział w 9 różnych biwakach, obozach harcerskich i koloniach zuchowych.

harcmistrz Adam Świetlik, organizator gry

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
21.2 ° C
24 °
19.6 °
64 %
2.3kmh
100 %
czw.
21 °
pt.
27 °
sob.
26 °
niedz.
27 °
pon.
29 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -