20.5 C
Zator
sobota, 18 maja 2024
- REKLAMA -

Zatorscy uczniowie wrócili z praktyk we Włoszech

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Uczniowie Wielozawodowego Zespołu Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Zatorze szczęśliwie wrócili z czterotygodniowych praktyk (03.03.-30.03.2024) z włoskiej miejscowości Ferrara. Szkoła od 01.11.2023 do 31.10.2024 realizuje projekt pt. „Doświadczenie zawodowe – czas start! Praktyki zawodowe we Włoszech” (nr 2023-1-PL01-KA122-VET-000121422). Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027. Projekt jest realizowany na zasadach programu Erasmus+, ale dofinansowany z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, którego beneficjentem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Otrzymane dofinansowanie wynosi 307 022,76  PLN. Projekt jest finansowany ze środków EFS+  w podziale: 82,52% środki europejskie 17,48 środki krajowe.

Przed wyjazdem uczniowie zrealizowali kurs języka angielskiego ogólnego, zawodowego, języka włoskiego. Uczestniczyli w warsztatach z tworzenia Europass CV, w zajęciach o kulturze włoskiej, w zajęciach z pedagogiem oraz w szkoleniu z BHP. Uczniowie wraz z rodzicami spotkali się z koordynatorem projektu, dyrektorem oraz opiekunami, a po podpisaniu dokumentacji, w pełni przygotowani, wyruszyli w pierwszą zagraniczną przygodę swojego zawodowego życia.

Grupa z Zatora mieszkała w hotelu Ego Residence w Ferrarze w regionie Emilia-Romania. 5 techników mechatroników, 5 techników informatyków, 5 techników organizacji turystyki oraz 5 techników gastronomii, dzięki włoskiemu partnerowi IFOM, odbywało swoje praktyki we włoskich firmach, rozwijało swoje kompetencje zawodowe, językowe, interpersonalne oraz cyfrowe.

Po praktykach mieli możliwość zasmakowania włoskiej kuchni, kultury, obyczajów oraz historii. Uczestnicy zwiedzili dodatkowo trzy większe miasta: Bolonię, Rawennę oraz Wenecję.

Choć samodzielne życie we włoskiej kulturze wszystkim przypadło do gustu, to nadszedł czas powrotu do szkolnej rzeczywistości, gdzie korzystamy z każdej okazji, aby móc dzielić się doświadczeniem z praktyk oraz wspomnieniami z pobytu. Uczestnicy wypełniają ankiety, tworzą materiały upowszechniające projekt (np. prezentacje, artykuły, ulotki, gazetki, broszurę) i promują swój udział w praktykach podczas wydarzeń m.in. Dnia Otwartego Szkoły, lekcji wychowawczych czy Konferencji Podsumowującej Projekt, na której oficjalnie zostaną uczniom wręczone certyfikaty z miejsc praktyk oraz Europass Mobilność.

Zapraszamy serdecznie do fotorelacji z praktyk oraz pobytu we Włoszech na stronę internetową szkoły https://wzs.zator.pl/fers-wlochy-2023-2024/  oraz na fanpage szkoły na portalu Facebook.

Publikacja wyraża jedynie opinię autora. Komisja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w jakikolwiek sposób zawartych w nich informacji.

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
20.5 ° C
22.9 °
17.7 °
50 %
2.8kmh
97 %
sob.
19 °
niedz.
23 °
pon.
24 °
wt.
25 °
śr.
17 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -