9.1 C
Zator
sobota, 2 marca 2024
- REKLAMA -

#ZATOR Powiat oświęcimski. Policjanci pomogą w bezpiecznym powrocie do szkoły

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Po kilku miesiącach uczniowie ponownie wracają do szkół. Dla policjantów z oświęcimskiej komendy Policji oraz komisariatów Policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze początek roku szkolnego to czas, w którym w sposób szczególny troszczą się o to, aby droga do i ze szkoły była bezpieczna.

W rejony szkół kierowana jest większa liczba funkcjonariuszy. Wszystkie działania prewencyjne mają na celu: podniesienie bezpieczeństwa dziecka, dyscyplinowanie kierowców łamiących przepisy zwłaszcza w rejonach placówek oświatowych oraz przeciwdziałanie zdarzeniom drogowych.

Policjanci w szkołach podstawowych będą edukować najmłodszych uczniów podstawowych przepisów ruchu drogowego oraz praktycznie uczyć prawidłowego zachowania się na drodze.

Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.

Każda osoba poruszająca się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych.

Pieszy idący po jezdni lub poboczu jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

Przechodząc przez jednię lub torowisko, pieszy jest obowiązany korzystać z przejść dla pieszych.

Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.

Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest w miejscu, w którym ruch pojazdów rozdzielono wysepką, przejście na każdej rozdzielonej jezdni uważa się za odrębne

Przechodząc przez jednię należy iść najkrótszą drogą (prostopadle do osi jezdni), bez nieuzasadnionego zwalniania kroku.

Należy pamiętać, że nie wolno :

– wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych;
– wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
– przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
– przebiegać przez jezdnię.

Przypomnienie dla rodziców:

Przypominamy o obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych lub w specjalnych urządzeniach przytrzymujących, tzw. podstawkach. Dziecko mające mniej niż 150cm wzrostu przewozi się w specjalnym foteliku bezpieczeństwa lub w innym urządzeniu przytrzymującym, dobranym do masy i wzrostu dziecka. Zarówno foteliki jak i podstawki muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli ze względu na wzrost i masę dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu pojazdu.

Warunkiem jest aby wzrost dziecka wynosił co najmniej 135cm. 

Jeżeli na tylnym siedzeniu przewozimy dwoje dzieci w fotelikach lub podstawkach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie trzeciego dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa, na tylnym siedzeniu. Warunkiem jest osiągnięcie przez dziecko minimalnego wieku 3 lat.  

Życzymy bezpiecznego powrotu do szkoły.

Info: KPP Oświęcim

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
9.1 ° C
11.5 °
8 °
84 %
1.8kmh
98 %
sob.
10 °
niedz.
15 °
pon.
16 °
wt.
9 °
śr.
5 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -