14.7 C
Zator
piątek, 12 kwietnia 2024
- REKLAMA -
Otomaticgroup

#ZATOR Podpalenie łąki mógł przypłacić życiem.

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze ukarali mandatem karnym  32 – letniego mieszkańca Zatora, który podpalił łąkę. Mężczyzna ten karygodny i szkodliwy dla środowiska naturalnego czyn, mógł przypłacić własnym życiem. 

W ubiegły wtorek (27.04.2021) tuż przed 15:00, strażacy i policjanci zostali zaalarmowali o pożarze łąk, do którego doszło na terenie Zatora. Służby natychmiast udały się na miejsce. Na miejsce ruszyli również ratownicy medyczni, którzy otrzymali zgłoszenie dotyczące mężczyzny, który zatruł się dymem z palącej się trawy.

Strażacy ugasili łąkę. Natomiast policjanci zajęli się ustalaniem okoliczności, w jakich doszło do pożaru, a także ustaleniem sprawcy podpalenia. W trakcie prowadzonych czynności szybko okazało się, że związek z podpaleniem łąki ma 32 – letni mieszkaniec Zatora, któremu załoga karetki Pogotowia Ratunkowego, właśnie udzielała pomocy medycznej. Mężczyzna podtruł się dymem, gdyż nie zdążył uciec z terenu, który podpalił.  W związku z faktem, iż stan zdrowia podpalacza poprawił się, nie było potrzeby jego hospitalizacji.

Za podpalenie łąki policjanci nałożyli na 32 – latka mandat karny.

Policjanci i strażacy przypominają, że niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny, także dla osób postronnych.

Zgodnie z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Sprawca tego wykroczenia podlega karze aresztu albo grzywny. Ponadto zgodnie z kodeksem karnym osoba,  która stworzy niebezpieczeństwo zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje wysokie straty materialne, podlega karze pozbawienia wolności nawet do lat 10.

Służby przestrzegają, że będą stanowcze w wyciąganiu konsekwencji wobec podpalaczy. Natomiast do osób, które dostrzegą tego rodzaju zagrożenie apelują o niezwłoczną reakcję i powiadamianie służb pod numer alarmowy 998 lub 112.

 

INFO: KPP Oświęcim

- REKLAMA -
Otomaticgroup

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie małe
14.7 ° C
16.2 °
13 °
54 %
1.6kmh
26 %
pt.
20 °
sob.
21 °
niedz.
22 °
pon.
14 °
wt.
9 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -