9.6 C
Zator
sobota, 18 maja 2024
- REKLAMA -

#ZATOR Bezcenny dokument z 1872 roku odnaleziony na poddaszu.

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

W dniu 29 kwietnia br. Burmistrz Zatora Mariusz Makuch przekazał Wydziałowi Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie historyczny dokument potwierdzający nadanie „Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Miasta Zatora”.

Dokument pochodzący z 1872 roku („Dany na posiedzeniu pełněm Rady Miasta Zatora w dniu 25 lutego 1872r.”)  został odnaleziony przez naszego mieszkańca Pana Mariana Kurzaka podczas prowadzonych w domu prac remontowych. Znalazca poinformował Burmistrza Zatora o dokumencie, a następnie przekazał go celem zachowania w zbiorach archiwalnych Urzędu Miejskiego w Zatorze.

Ze względu na stan techniczny dokumentu, Burmistrz Zatora zaproponował aby w ramach partnerskiej współpracy Gminy Zator z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie konserwatorami z Pracowni Konserwacji Malowideł na Podłożu Papierowym, wykonali jego profesjonalną konserwację oraz odtworzyli brakujące elementy. Zdaniem specjalistów z ASP, znalezisko jest cenne historycznie, a zarazem ze względu na zawarte w nim kolorowe grafiki, może wiarygodnie przedstawiać zatorski rynek z połowy XIX wieku.

Konserwacji dokumentu i naukowego opracowania podjęła się Kierownik Pracowni dr Regina Kozik. Prace konserwatorskie powinny zakończyć się na przełomie roku. Warto podkreślić, że 25 lutego 2022 r. minie 150 lat od jego powstania.

Po raz kolejny wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie w ramach odnowionej w tym roku umowie partnerskiej, będziemy mogli zachować dla naszej społeczności ten przepiękny i wartościowy dokument.

Ponieważ Urząd Miejski w Zatorze współpracuje również z Instytutem Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, skan dokumentu został przekazany również tamtejszym naukowcom. Być może uda się ustalić okoliczności jego powstania oraz znaleźć podobne zatorskie archiwalia. Tropy prowadzą do zbiorów archiwalnych Lwowa i Wiednia.

Bardzo dziękujemy Panu Marianowi Kurzakowi za piękny gest i przekazanie cennego dokumentu, który niezaprzeczalne stanowi dziedzictwo naszej gminy i jej mieszkańców.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią odnalezionego dokumentu, którego aktualny wygląd przedstawiamy poniżej. Szczególną uwagę warto zwrócić na panoramę wschodniej pierzei zatorskiego rynku i obraz ówczesnego życia miasta.

W załączeniu zdjęcia z przekazania aktu nadania „Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Miasta Zatora” z 1872 roku do renowacji w Pracowni Konserwacji i Renowacji Malowideł na Podłożu Papierowym ASP im. Jana Matejki w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyli: Burmistrz Zatora Mariusz Makuch, dr hab. profesor ASP Jarosław Adamowicz oraz dr Regina Kozik.

 

Info: UM Zator

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
9.6 ° C
11.3 °
8.9 °
87 %
1.3kmh
100 %
sob.
21 °
niedz.
23 °
pon.
24 °
wt.
26 °
śr.
22 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -