9.1 C
Zator
sobota, 2 marca 2024
- REKLAMA -

Zabezpieczenie brzegów Skawy.

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Po wielu latach starań naszego samorządu oraz licznych pismach i apelach Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wykonało w tym roku długo oczekiwane inwestycje służące zabezpieczeniu brzegów Skawy.

W listopadzie zabezpieczone zostało zakole Skawy od strony Smolic w kilometrze 1.0 (licząc od ujścia w górę rzeki). Było to dokończenie prac rozpoczętych w ubiegłym roku. Dzięki umocnieniu brzegu ustała groźba przerwania wału przeciwpowodziowego od strony wschodniej.

W grudniu, mimo wielu problemów, zakończyła się sukcesem także naprawa wyrwy brzegowej lewego brzegu Skawy w Graboszycach na wysokości zbiorników wodnych. Pierwotnie prace miały objąć 500-metrowy odcinek rzeki. Po sprzeciwie ekologów prace zrealizowano na 180-metrowym odcinku rzeki. W tym, na 100 metrach, brzeg został zabezpieczony przez luźny narzut kamienny, a na kolejnych 80 metrach wykonane zostało zabezpieczenie pniami drzew w formie tzw. umocnienia „uśpionego”. Prace wykonane zostały w całości z brzegu, bez zamulania Skawy (dolina rzeki znajduje się w obszarze Natura 2000). Porozumienie w tej sprawie pomiędzy PGW Wody Polskie oraz ekologami z Towarzystwa na Rzecz Ziemi, którzy nieodpłatnie prowadzili społeczny nadzór i merytoryczną konsultację inwestycji, napawa optymizmem na przyszłość. Na terenie naszej gminy jest bowiem jeszcze sporo miejsc wymagających zabezpieczenia.

Ciekawy i godny polecenia film na temat ostatniej inwestycji znaleźć można pod adresem:

https://www.facebook.com/TowarzystwonarzeczZiemi/videos/821757995060137/

Info: UM Zator

- REKLAMA -

Popularne

1 KOMENTARZ

  1. Skawa chce wrócić do swojego starego koryta i przesuwa się ponownie zabierając lewy brzeg . Jeszcze kilkadziesiąt lat temu stare zakole rzeki było pod ,, pańskimi ,, a potem chłopskimi gajami widocznymi w oddali w lewej górnej części zdjęcia . Obecnie jest tam tzw. staw strażacki po wyrobisku pożwirowym .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
9.1 ° C
11.5 °
8 °
84 %
1.8kmh
98 %
sob.
10 °
niedz.
15 °
pon.
16 °
wt.
9 °
śr.
5 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -