21.2 C
Zator
czwartek, 18 lipca 2024
- REKLAMA -

Wypalanie traw szkodzi i jest karalne. Apel Burmistrza

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Przypominam że, zgodnie z obowiązującymi przepisami zabronione jest wypalanie traw na łąkach, pastwiskach, terenach śródleśnych, nieużytkach, trzcinowiskach, szuwarach oraz w rowach i pasach przydrożnych, a także w lasach i na szlakach kolejowych.

Wypalanie traw jest karygodnym procederem, z którym od lat zmagają się strażacy, policjanci, służby ochrony środowiska. Niszczona jest wierzchnia, próchnicza warstwa gleby, co pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat. Wypalając trawy hamuje się naturalne procesy rozkładu pozostałości roślinnych, dzięki którym gleba staje się żyźniejsza. Giną bezbronne ptaki i drobne zwierzęta, a w powietrzu unoszą się szkodliwe toksyny.

Jedną z instytucji, która od wielu lat przestrzega przed zgubnymi skutkami tego procederu, jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Może ona także nakładać kary finansowe na rolników.

Wypalanie traw stanowi zagrożenie pożarowe dla mienia, naraża życie strażaków a występujące zadymienie zagraża osobom przebywającym w bezpośrednim sąsiedztwie oraz często utrudnia poruszanie się po drogach kierowcom i może być przyczyną groźnych wypadków. Od wielu lat ta szkodliwa działalność powtarza się, dlatego też apeluję o rozsądek a w razie zauważenia pożaru o natychmiastową reakcję dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998.

Przypominam, że za lekkomyślne i nieodpowiedzialne działania podpalaczy grożą surowe kary.

 Burmistrz Zatora

Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/kwpsp-warszawa/stop-pozarom-traw

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
21.2 ° C
24 °
19.6 °
64 %
2.3kmh
100 %
czw.
21 °
pt.
27 °
sob.
26 °
niedz.
27 °
pon.
29 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -