9 C
Zator
poniedziałek, 26 lutego 2024
- REKLAMA -

Wideospotkanie i masz profil zaufany.

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

To zmiany na lepsze! Były możliwe dzięki temu, że w czwartek weszła w życie nowelizacja ustawy o informatyzacji działalności realizujących zadania publiczne.

Lepiej, prościej, na dłużej

Dotychczas profil zaufany (PZ), czyli środek identyfikacji elektronicznej (dzięki niemu możemy potwierdzać swoją tożsamość w internecie), można było założyć na dwa sposoby:

 1. przez internet – za pośrednictwem bankowości elektronicznej,
 2. wypełniając internetowy wniosek + osobiście udając się do punktu potwierdzającego PZ.

W kwietniu 2020 r. – z myślą o osobach, które nie mają konta w banku umożliwiającym założenie profilu zaufanego i możliwości wizyty w punkcie potwierdzającym – wprowadziliśmy tymczasowy profil zaufany. Można go było założyć wypełniając wniosek w internecie, a później potwierdzić w trakcie wideospotkania z urzędnikiem. Tymczasowy profil zaufany różnił się od „tradycyjnego” datą ważności – zamiast 3 lat był ważny 3 miesiące.

O tymczasowym profilu zaufanym od dziś możemy pisać już w czasie przeszłym. Dzięki zmianom, które weszły w życie tymczasowe profile zaufane stały się tradycyjnymi, a wideospotkanie z urzędnikiem – kolejnym sposobem na założenie ważnego 3 lata PZ.

I tak, od dziś:

 • jeśli mieliście nadal ważny tymczasowy profil zaufany – automatycznie stał się tradycyjnym, czyli zamiast 3 miesięcy jest ważny 3 lata,
 • jeśli czekaliście na wyznaczoną już datę wideospotkania z urzędnikiem, na której mieliście potwierdzić tymczasowy PZ – kiedy do niej dojdzie założycie, zamiast tymczasowego, tradycyjny profil zaufany,
 • jeśli planowaliście założyć profil zaufany – od dziś zyskujecie kolejną możliwość załatwienia tej sprawy. Do wyboru macie: bankowość elektroniczną, wypełnienie wniosku przez internet + osobistą wizytę w punkcie potwierdzającym oraz wypełnienie wniosku przez internet + wideospotkanie z urzędnikiem.

Sami widzicie, że jest jeszcze łatwiej.

Warto korzystać

A jeśli jeszcze nie wiecie, czym jest profil zaufany i dlaczego warto go mieć – przypominamy.

PZ, bo tak w skrócie nazywamy profil zaufany, umożliwia szybki i bezpieczny kontakt z urzędami. To zbiór zaszyfrowanych danych, który potwierdza w internecie, że my to my – podobnie jak dowód osobisty przy tradycyjnym „okienku” w urzędzie. Każdy profil zaufany jest przypisany do konkretnego numeru PESEL – każdy z nas może mieć tylko jeden PZ.

Osoby, które mają profil zaufany mogą korzystać ze wszystkich dostępnych e-usług. Inaczej – wiele spraw urzędowych mogą załatwiać przez internet, z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.

Wszystkie e-usługi znajdziecie na portalu GOV.pl.

A oto kilka konkretnych przykładów, co można załatwić dzięki PZ – bez wychodzenia z domu, online:

 • zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, czy konta Mój GOV,
 • wysłać przez internet pismo ogólne do urzędu,
 • zawnioskować online o odpisy aktów stanu cywilnego,
 • złożyć online wniosek o dowód osobisty (w związku z wejściem w życie nowych unijnych przepisów będzie to możliwe już tylko do 2 sierpnia 2021 r.!),
 • przez internet zameldować się lub wymeldować na/z pobyt stały/czasowy,
 • zgłosić narodziny dziecka,
 • sprawdzić stan punktów karnych,
 • uruchomić aplikację mObywatel, czyli cyfrowy portfel na dokumenty, w którym znajdziecie m.in. elektroniczne odwzorowanie dowodu osobistego, prawa jazdy, czy dowodu rejestracyjnego oraz – potwierdzenie szczepienia przeciw COVID-19,
 • rozliczyć podatki, korzystając m.in. z usługi Twój e-PIT i wiele innych.

A wszystko to w pełni bezpiecznie i bezpłatnie.

Z profilu zaufanego korzysta już 11,3 miliona Polaków. Tylko w tym roku założyło go już ponad 2,5 miliona osób. Naprawdę warto go mieć. #ePolakpotrafi!

Załóż profil zaufany już dziś!

Żródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/wideospotkanie-i-masz-profil-zaufany

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
9 ° C
12.5 °
7 °
77 %
2.2kmh
96 %
pon.
12 °
wt.
16 °
śr.
11 °
czw.
14 °
pt.
15 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -