18 C
Zator
niedziela, 23 czerwca 2024
- REKLAMA -

Troje dzieci pod opieką nietrzeźwych rodziców

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze prowadzą czynności w sprawie 40 – letniej mieszkanki gminy Zator oraz jej 46 – letniego męża, którzy będąc w stanie nietrzeźwości mieli pod opieką troje dzieci. Do ujawnienia zaniedbania w sprawowaniu opieki doszło podczas wizytowania rodziny przez kuratorkę sądową.

We wtorek (14.05.2024) tuż po godzinie 21 policjanci otrzymali zgłoszenie od kuratorki Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach rodzinnych i nieletnich, iż podczas wizytacji jednej z rodzin w gminie Zator ujawniła,  że rodzice trójki dzieci są nietrzeźwi. Policjanci pojechali pod wskazany adres gdzie zastali zgłaszającą, 40 – latkę i 46 – letniego męża, a także dzieci w wieku 12 i 14 lat oraz dwutygodniowego noworodka.

Z uwagi na upojenie alkoholem 40 – latka nie była w stanie poddać się badaniu stanu trzeźwości. Badanie stanu trzeźwości ojca dzieci wykazało 0,6 promila alkoholu. W związku z powyższym małoletni zostali oddani pod opiekę rodziny. Wobec ich rodziców wszczęte zostało postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletnich nad którymi mieli obowiązek opieki. Dodatkowo 40 – latka, odpowie również za znieważenie kuratorki sądowej, którego dopuściła się kilkakrotnie.

Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki nad małoletnimi dziećmi zostały przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Stan w jakim rodzice sprawowali opiekę może świadczyć o ich uzależnieniu od alkoholu, więc odrębny wniosek zostanie również skierowany do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletnich grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za znieważenie grozi kara do 1 roku pozbawienia wolności.

Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością.

W przypadku podejrzenia, że dziecko, osoba starsza czy osoba z niepełnosprawnością doznaje przemocy lub jest zaniedbywana, wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach. Należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem, kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach gdy zagrożone może być życie lub zdrowie należy interweniować dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Info: KPP Oświęcim

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie małe
18 ° C
19.4 °
16.5 °
79 %
1.6kmh
35 %
niedz.
24 °
pon.
23 °
wt.
24 °
śr.
28 °
czw.
27 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -