6 czerwca 2020 roku arcybiskup Marek Jędraszewski uroczyście ogłosił św. Rocha patronem przed Bogiem miasta i gminy Zator.
Aby uczcić 2. rocznicę tego niezwykłego wydarzenia, Parafia św. Wojciecha i Jerzego zorganizowała Wielki Test o życiu i działalności Świętego Pielgrzyma. Odbył się on w sobotę 11 czerwca w domu parafialnym.
Wzięło w nim udział 17 drużyn: Komenda Policji w Zatorze, Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej i Rada Społeczna Odnowy Zatorskich Zabytków, Regionalny Ośrodek Kultury w Zatorze, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu parafii i gminy, Stowarzyszenie Dolina Karpia, Straż Pożarna z Podolsza, Urząd Miasta, Caritas w Zatorze, WZS Zator, Szkoły Podstawowe z Zatora, Podolsza, Laskowej, Graboszyc i Smolic, Parafie Zator i Palczowice.
Główna nagroda w wysokości 5 000 złotych została przekazana na cel charytatywny: dla Dzieła Pomocy Ojca Pio w Krakowie zajmującego się wspieraniem osób bezdomnych. Część tej kwoty tj. 3400 złotych to ofiara parafian z Zatora składana przy okazji nabywania książki ks. Dariusza pt. „Olszówka. Ze Świętym w raju”. 1600 złotych podarowali z kolei rodzice dzieci przeżywających w tym roku I rocznicę Komunii Świętej.
Laureaci I miejsca otrzymali ponadto pamiątkową statuetkę wykonaną w pracowni Regionalnego Ośrodka Kultury w Zatorze oraz laptopy, natomiast ich przeciwnicy z finału – statuetkę i smartwatche. Nagrody ufundowali sponsorzy „Rochiady”, która miała się odbyć 2 lata temu, ale została odwołana ze względu na pandemię.
Wszyscy uczestnicy wyszli z Roszkami zatorskimi, upominkami od Urzędu Miasta Zator, modelem zatorskiego kościoła, pamiątkową pieczęcią św. Rocha i wejściówką-zaproszeniem do Energylandii.
Parafia składa podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie, obsługę wydarzenia i występy: Zespołowi Śpiewaczemu z Podolsza; uczniom ze Szkoły Podstawowej w Smolicach występującym w pantomimie; scholi Adoremus za upieczenie roszek zatorskich; Regionalnemu Ośrodkowi Kultury w Zatorze za przygotowanie pieczęci św. Rocha, statuetek i sali; Parkowi Rozrywki „Energylandia” za przekazanie wejściówek dla każdego uczestnika testu; informatykom z WZS za pomoc w zamontowaniu rzutnika, Tomaszowi Bulkowi za wykonywanie zdjęć i nagrań.
Podziękowania przekazuje też uczniom przedszkoli i szkół za przygotowanie prac plastycznych. W starszej kategorii wiekowej było ich 46, a w młodszej – 34.
Przyznano 15 nagród i wyróżnień. Zostały one ufundowane przez Urząd Miasta Zator, którzy przekazał na ten cel 500 zł oraz przez Parafię św. Wojciecha i Jerzego.
Kategoria przedszkole, „0”, klasy 1-4
- miejsce Emilia Wandziora (SP Smolice)
- miejsce Eliza Pawlik (ZSP Podolsze)
- miejsce Oliwier Wesecki (ZSP Podolsze)
Wyróżnienia: Aleksander Romański, Nataniel Ligęza, Hanna Panek, Zuzanna Kuśpik (Przedszkole „Złota Rybka)
Kategoria klasy 5-8
Grand Prix Natalia Żydek (ZSP Podolsze)
- miejsce Maja Laskowska (ZSO Zator)
- miejsce Julia Romańska (ZSO Zator)
- miejsce Laura Szostek-Jargus (ZSP Podolsze)
Wyróżnienia: Mirosław Zieliński (ZSP Podolsze), Dominika Kozak (SP Laskowa), Ksenia Miłoń (SP Smolice), Martyna Pawlica (ZSO Zator)