19.8 C
Zator
poniedziałek, 15 lipca 2024
- REKLAMA -

Czy szkoły w Laskowej i Smolicach zostaną zlikwidowane?

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

W gminie Zator trwa burza po podjętej uchwale intencyjnej, zgodnie z którą szkoły w Laskowej i Smolicach mają zostać zlikwidowane. Mieszkańcy protestują, władze tłumaczą.

Włodarze gminy uspokajają zdenerwowanych rodziców i dziadków, wyjaśniając, że placówki tylko administracyjnie będą podlegać szkołom w Zatorze i Podolszu. Same lekcje odbywać się będą nadal w tych samych budynkach. Burmistrz Zatora Mariusz Makuch mówi wprost, iż likwidacja jest tylko formalna, to raczej reorganizacja. Matki i ojcowie boją się jednak początku całkowitego zamknięcia podstawówek.

W szkole w Laskowej uczy się obecnie 24 uczniów w trzech klasach i 14 przedszkolaków. Według rodziców liczba ta mogłaby być znacznie większa, jednak część dzieci została zapisana do sąsiednich placówek, ponieważ polityka gminy działa na niekorzyść tej w Laskowej. Przytoczony tutaj zostaje argument ograniczenia ilości godzin opieki w oddziale przedszkolnym z dziewięciu do pięciu. Pracujący rodzice zostali pośrednio zmuszeni przepisać kilkulatków do innych przedszkoli.

Protestujący podkreślają, że względy finansowe nie mogą być przekładane nad dobro dzieci. Praca nauczyciela z małymi grupami uczniów daje świetne rezultaty, a nieduże oddziały szkolne czy przedszkolne pomagają uzyskać lepsze warunki rozwoju.

Warto przypomnieć, iż batalia o szkołę w Laskowej trwa od 1999 roku. Ówczesne władze gminy także chciały zamknąć placówkę. Zorganizowano strajk okupacyjny, szkoła została. W ubiegłym roku rada sołecka zaproponowała przekształcenie w trzyklasową podstawówkę. Pomysł upadł.

Decyzję o likwidacji szkół musi zatwierdzić małopolskie kuratorium oświaty. Do tej pory – w podobnych przypadkach – kurator Barbara Nowak była przychylna protestującym rodzicom. Sprawa Laskowej i Smolic wciąż jest w toku.

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
19.8 ° C
21.5 °
19.1 °
91 %
0.4kmh
87 %
pon.
30 °
wt.
34 °
śr.
29 °
czw.
28 °
pt.
21 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -