8.8 C
Zator
piątek, 23 lutego 2024
- REKLAMA -

Praktyka w Niemczech dla uczniów WZS w Zatorze

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

W terminie od 1.09.2016r. do 31.08.2017r. Wielozawodowy Zespół Szkół w Zatorze będzie realizował projekt pt. „Praktyka w Niemczech – możliwością poszerzenia naszych perspektyw zawodowych”, który jest dofinansowany w wysokości 66 742 EUR z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+, Akcji 1: Mobilność edukacyjna. Partnerem projektu jest firma Vitalis GmbH z siedzibą w Schkeuditz.

Głównym celem projektu jest podniesienie praktycznych umiejętności oraz kompetencji zawodowych i językowych 28 uczniów Wielozawodowego Zespołu Szkół w Zatorze, które w przyszłości zwiększą szansę na znalezienie pracy odpowiadającej ich oczekiwaniom. Ponadto zagraniczny pobyt i odbycie staży w niemieckich firmach umożliwi uczestnikom poznanie międzynarodowego środowiska, ukaże potrzebę nauki języków obcych, a także pozwoli nabyć kompetencje międzykulturowe, wyrażające się poprzez otwartość i tolerancję wobec odmienności kultur. Należy również podkreślić, iż realizacja projektu podniesie jakość kształcenia zawodowego w Wielozawodowym Zespole Szkół, zwiększy potencjał w zakresie realizacji mobilności zagranicznych a pracowników szkoły wzbogaci w wiedzę i umiejętności niezbędne w procesie tworzenia i realizacji projektów unijnych.

W ramach projektu, odbędą się od 29.01.2017r. do 25.02.2017r. czterotygodniowe staże w Niemczech dla 28 uczniów Wielozawodowego Zespołu Szkół, kształcących się w kierunkach: technik mechanik, technik informatyk, technik obsługi turystycznej oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Każdy z uczniów po odbytej mobilności otrzyma Europass- Mobilność – dokument stanowiący potwierdzenie kompetencji zdobytych za granicą oraz certyfikaty wydane przez organizację przyjmującą i wysyłającą. Dodatkowo uczniowie przed wyjazdem będą uczestniczyć w zajęciach językowo – kulturowo – pedagogicznych, które pomogą im lepiej przygotować się do mobilności. Podczas zajęć z zawodowego języka niemieckiego uczestnicy poznają słownictwo branżowe w danym zawodzie (w zależności od grupy) oraz słownictwo związane z komunikacją w życiu codziennym. W ramach wsparcia kulturowego zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat kultury, tradycji i obyczajów w Niemczech. Ponadto zaproszeni na spotkanie uczniowie, którzy realizowali projekt pt. „Perspektywy zawodowe- znajdź pracę z niemieckim”, opowiedzą o swoich wnioskach wypracowanych w ramach projektu na temat rynku pracy w Polsce i Niemczech. Zajęcia z pedagogiem umożliwią uczniom wzajemne poznanie się, wzmocnią poczucie własnej wartości oraz przygotują się do kilkutygodniowego rozstania z bliskimi. Uczestnikom zostaną przedstawione sposoby radzenia sobie w sytuacjach stresowych, zasady i techniki umożliwiające łatwiejszą adaptację w nowym miejscu oraz podstawowe elementy autoprezentacji, która pozwoli im konstruktywnie nawiązywać kontakty z przedstawicielami różnych narodowości. Dodatkowo uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach, podczas których zostanie im zaprezentowane Europass- CV – narzędzie umożliwiające tworzenie Curriculum Vitae według europejskich standardów. Przed wyjazdem koordynator projektu zaprosi uczestników i ich rodziców na spotkanie mające na celu przedstawienie podstawowych założeń i zasad projektu oraz programu Erasmus+. Każdy z uczniów podpisze umowę, porozumienie o programie zajęć oraz zobowiązanie do zapewnienia jakości mobilności ECVET.

Udział w projekcie jest bezpłatny – uczestnikom zostanie zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, podróż do Niemiec i powrót, przejazdy lokalne podczas pobytu, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki oraz ubrania robocze i rozmówki polsko – niemieckie, sfinansowane z funduszy Unii Europejskiej. Uczniom podczas wyjazdu będzie towarzyszyć 2 opiekunów – pracowników WZS w Zatorze.

Rekrutacja do projektu odbędzie się od IX do X 2016r. – konkretna data i zasady zostaną ogłoszone na stronie internetowej WZS oraz w punkcie informacyjnym „Kącik Erasmusa”, stworzonym w budynku szkoły.

Wszelkich informacji na temat projektu i rekrutacji udziela Pani Izabela Łysek – koordynator projektu.

Bez tytułu

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
słabe opady deszczu
8.8 ° C
10.1 °
6.6 °
88 %
1.6kmh
100 %
pt.
9 °
sob.
8 °
niedz.
13 °
pon.
15 °
wt.
16 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -