10.5 C
Zator
sobota, 18 maja 2024
- REKLAMA -

Na ścianie zatorskiej szkoły „wyrosło” drzewo. Jest pięknie zielone, rozłożyste i co najważniejsze – oczyszcza powietrze.

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Zatorze przechodzi gruntowną termomodernizację i remont.

Zmieniło się wnętrze szkoły oraz elewacja. Jeszcze do niedawna na ścianie szkoły była zamontowana tablica pokazująca zanieczyszczenie powietrza, wszyscy mieszkańcy mogli na własne oczy zobaczyć jak ogromny to problem.

Zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na funkcjonowanie człowieka, a zwłaszcza na funkcjonowanie dzieci. Dlatego ważne są działania mające na celu poprawę jakości powietrza i podnoszenia jakości życia mieszkańców.

Stąd zrodził się pomysł stworzenia na ścianie szkoły muralu oczyszczającego powietrze.
W realizacji projektu pomogła firma Marmator, która sfinansowała namalowanie muralu. Drzewo zostało namalowane farbami fotokatalitycznymi, czyli takimi, które oczyszczają powietrze.
Spaliny samochodowe, spaliny z kotłów grzewczych, gazy, dym tytoniowy, tlenki azotu i siarki po zetknięciu z powierzchnią pomalowaną taką farbą, ulegają utylizacji.
Mural wprowadza zielony kolor i ożywia elewację, a jednocześnie informuje, jak ważne dla naszej szkoły są działania proekologiczne. Segregacja odpadów, zbieranie nakrętek, akcje promujące oszczędzanie wody w ramach obchodów „Światowego Dnia Wody” z PAH już na stałe wpisały się w szkolną rzeczywistość.
Mamy nadzieję, że mural „Drzewo” skłoni do refleksji na temat dbania o środowisko naturalne i choć w małym stopniu przyczyni się do poprawy jakości powietrza w naszym otoczeniu.

Autor: Aneta Huczek-Wojtal

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie małe
10.5 ° C
11.9 °
9.3 °
81 %
0.5kmh
45 %
sob.
21 °
niedz.
23 °
pon.
24 °
wt.
26 °
śr.
22 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -