24.7 C
Zator
niedziela, 23 czerwca 2024
- REKLAMA -

Malowanie dachu, czy jego wymiana?

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Foto: gizycki-wadowice.pl

Dziurawy, nieszczelny i nieatrakcyjny dach to bardzo duży problem, którego nie można zbagatelizować. Dlatego, bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o swój dach i profilaktyka. Jednak, kiedy mankamenty są już zbyt widoczne, pozostaje pytanie czy lepszym rozwiązaniem będzie pomalowanie dachu czy jego całkowita wymiana. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Kiedy trzeba wymienić dach?

Wiele osób o konieczności wymiany dachu dowiaduje się, kiedy jest już stanowczo za późno na wszelką profilaktykę. Jeśli dachówki i blachy są uszkodzone, prawdopodobnie i krokwie i inne elementy konstrukcyjne nie będą w dobrym stanie. W takiej sytuacji może być konieczne wymienienie całego dachu. Co naturalnie wiąże się z bardzo dużymi kosztami.

Malowanie dachu 

O wiele mniejszym wydatkiem z pewnością będzie przeprowadzenie wszelkich prac konserwujących. Dokładne czyszczenie, impregnowanie oraz malowanie dachu nie tylko poprawia wygląd dachówek, ale także przedłuża ich żywotność o kilkanaście lat. Regularne dbanie o stan dachu z pewnością procentuje na przyszłość i pozwala zaoszczędzić.

W jaki sposób przebiega konserwacja dachu?

Aby można było pomalować dach, należy wcześniej szczegółowo go obejrzeć, a następnie postępować zgodnie z pewnymi zasadami, dzięki czemu przez kilka lub nawet kilkanaście kolejnych lat będzie odpowiednio zabezpieczony.  W pierwszej kolejności dach należy wyczyścić. Aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia trzeba użyć myjek wysokociśnieniowych, a także preparatów czyszczących przeznaczonych specjalnie do tego typu powierzchni. Kolejnym krokiem jest wykorzystanie mocno penetrujących środków neutralizujących grzyby, algi, porosty oraz mchy. Jest to bardzo ważne. Dach zaimpregnowany w ten sposób, będzie z pewnością odporny na wilgoć i czynniki biologiczne.  Następnie warto zastosować specjalny biocyd przeznaczony do farb rozpuszczalnikowych. Dzięki temu powierzchnia stanie się o wiele mniej podatna na wszelkie zabrudzenia.  Tak przygotowany dach można pomalować metodą hydrodynamiczną. Dzięki zastosowaniu specjalnych agregatów, farba będzie nakładana równomiernie i nie powstaną żadne zacieki. Farba z pewnością dotrze do każdego zakamarku, także wszędzie tam, gdzie są nieregularne powierzchnie. Druga warstwa farby sprawi, że powierzchnia będzie bardzo gładka i błyszcząca.  Dzięki takiemu pomalowaniu, dach staje się zaimpregnowany i odporny na działanie czynników atmosferycznych, a także biologicznych. Pokrycie nawet przez kilkanaście lat może skutecznie chronić elementy konstrukcyjne dachu, a pokrycie odzyska walory estetyczne.

Zalety malowania dachów 

Renowacja pokryć dachowych to proces kilku etapowy, który pozwala na skuteczne zabezpieczenie dachu przed wszelkimi procesami degradacyjnymi. Warto zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, co i tak będzie o wiele bardziej korzystne finansowo niż wymiana dachu. Malowanie dachu to dobre rozwiązanie kiedy tylko pokrycie jest na tyle szczelne i dobrze zachowane, że wymiana wydaje się niekonieczna. Zaletą tego rozwiązania jest m.in. odświeżenie wyglądu dachu w bardzo szybki sposób. Dzięki temu cały budynek prezentuje się o wiele bardziej atrakcyjnie. Kolejną zaletą, jest zabezpieczenie pokrycia przed korozją i degradacją. Malowanie dachów daje także bardzo trwały efekt, który utrzymuje się nawet kilkanaście lat, zależnie od tego jaki dokładnie preparat wykorzystano. Warto także zaznaczyć, że malowanie dachów odbywa się bardzo ciekawą techniką, która gwarantuje bardzo niewielkie zapylenie, a także mniejsze zużycie farby. Dzięki wykorzystaniu specjalnej maszyny, przez godzinę można pokryć znacznie większą powierzchnię, niż za pomocą zwyczajnego pędzla. Jest to także widoczna oszczędność czasu. Dzięki profesjonalnemu malowaniu dachu pokrycie jest w pełni gotowe na zmierzenie się z działaniem promieni UV, a także z wilgocią oraz deszczem.

Kiedy warto zdecydować się na malowanie dachu?

Warto zaznaczyć, że pierwsze objawy korozji i procesu degradacji nie są od razu widoczne. Jeśli jednak zauważy się coś podejrzanego np. w czasie ustawiania anteny, czy wykonywania prac kominiarskich, należy od razu zareagować. Nie powstrzymanie korozji przez zbyt długi czas może doprowadzić do powstania poważnych zniszczeń i dziur w powierzchni dachu.  Zanim rdza doprowadzi do większych spustoszeń, należy ją usunąć i zaimpregnować dach, a także pokryć dach farbą ochronną. Malowanie dachu to także bardzo przyjazny sposób także dla środowiska.  Na rynku działa bardzo dużo firm, które zajmują się profesjonalnym malowaniem dachów. Warto zebrać opinie na ich temat i nawiązać współpracę z najbardziej polecaną firmą. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie każdy używa tych samych, trwałych i sprawdzonych produktów. Malowanie dachu ma na celu ochronę przed koniecznością ponoszenia większych wydatków związanych z wymianą całego pokrycia dachu. Warto także wspomnieć, że firma zajmująca się malowaniem dachów, przestrzega wszelkich zasad bezpieczeństwa i dba o to aby prace zostały wykonane w terminie.

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
24.7 ° C
25.2 °
22.7 °
56 %
3.8kmh
86 %
niedz.
25 °
pon.
23 °
wt.
25 °
śr.
25 °
czw.
27 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -